MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Ludowy Ziemia Słupiecka odznaczony Brązowymi Krzyżami Zasługi

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Członkowie Ziemi Słupieckiej odebrali z rąk Doroty Ryl, wojewody łódzkiego Brązowe Krzyże Zasługi przyznane postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość miała miejsce w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.

Zespół Ludowy Ziemia Słupiecka powstał roku 1979 i od tego czasu nieprzerwanie działa na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i promocji folkloru. Przez kilkadziesiąt lat istnienia związane z nim były całe rodziny: śpiewały w nim matki, ojcowie, córki i synowie a obecnie wnuki. Członkowie zespołu wszelkimi siłami starają się ocalić od zapomnienia tradycyjne pieśni i obrzędy regionu - wyszukują, nagrywają i w nowych aranżacjach przywracają je pamięci nie tylko mieszkańców gminy i powiatu skierniewickiego.

Ta działalność została doceniona przez najwyższe władze. Na wniosek wójta gminy Mirosława Matulskiego prezydent Andrzej Duda postanowił uhonorować członków zespołu Brązowymi Krzyżami Zasługi.

- Serdecznie gratuluję – mówiła wojewoda Dorota Ryl podczas uroczystości wręczania odznaczeń. - Wiem, że to wielkie zasługi. Tak chyba nieprzypadkowo zbiegło się to z jubileuszem 45-lecia zespołu, więc tym bardziej gratuluję. Widzę, że jest tu wiele pokoleń, więc pewnie założyciele i ci, którzy dzisiaj kultywują tę tradycję. Ziemia Łódzka jest wspaniałą matką dla folkloru. Folklor łowicki jest tutaj najbardziej znamienity, a przynajmniej najbardziej rozpoznawalny. Wielka przyjemność po mojej stronie.

Kilka faktów z historii zespołu

Zespół Ludowy Ziemia Słupiecka powstał z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Słupi, a od 2016 r. działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. Jego członkowie kultywują i popularyzują lokalne tradycje w dziedzinie folkloru: muzyki, śpiewu i tańca oraz obrzędowości regionalnej. Przez lata swojej działalności zespół prezentował się na licznych scenach, m.in. podczas Dożynek Prezydenckich w Spale i Warszawie, Bienale Łowickim, Dożynek Centralnych w Walewicach, a nawet brał udział w nagraniach telewizyjnych pt. “Tańce Polskie śladami Oskara Kolberga” prezentując obrzędy ludowe w programach artystycznych: “Dożynki” oraz “Pierzacka”.

W 2021 roku zespół realizował zadanie “EtnoSłupiacy 2021” w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “EtnoPolska 2021”. Rok później ukazał się płyta zespołu “Na Słupiecką nutę”.

Brązowym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni:

Marianna Bachura
Norbert Belta
Teresa Byczkowska
Agnieszka Chmurska
Eleonora Chmurska
Agnieszka Czaplińska
Jeremi Kowalski
Krzysztof Kowalski
Marianna Krawczyk
Zofia Krawczyk
Justyna Kroc
Agnieszka Kwiecień
Marianna Lipińska
Marzena Marat
Katarzyna Masłocha
Krystyna Masłocha
Tomasz Masłocha
Tomasz Otocki
Aleksandra Pietrzyk
Marta Popowska
Ewa Rosiak
Ewelina Stefaniak
Józefa Szadkowska
Stanisław Świderek
Iwona Zbroszczyk

Zespół Ludowy Ziemia Słupiecka odznaczony Brązowymi Krzyżami Zasługi

od 7 lat
Wideo

Politycy wspominają swoje mamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto