MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich - propozycja na wiosenną wycieczkę. ZDJĘCIA

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz
Planując weekendowy wypad za miasto warto odwiedzić Lipce Reymontowskie, gdzie przy ulicy Lipowej mieści się Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych Zbigniewa Stania. Zebrane w niej eksponaty to wspaniałe świadectwo nie tylko tradycyjnej kultury okolic Skierniewic i Łowicza, lecz również literatury, filmu i telewizji.

Powstała w 2010 roku w Lipcach Reymontowskich Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych jest miejscem niezwykłym. Myli się ten kto zbiory jej właściciela Zbigniewa Stania bierze za przypadkowo zgromadzone przedmioty. Za każdym z nich kryje się historia. Niezwykła historia. A tych historii w lipeckiej galerii znajdziemy tysiące. Weźmy na przykład drewnianą łopatę, która dziadkowi pana Zbigniewa służyła do odgarniania zboża, jego tacie już do odgarniania śniegu, zaś teraz gospodarz z dumą ją prezentuje jako jeden pierwszych ze swoich regionalnych eksponatów.

- Tato, powiedziałem, szkoda tego, daj mi ją, to będzie taki piękny rekwizyt pierwszy. Tata nie był chętny, ale dał – wspomina Zbigniew Stań.

Pan Zbigniew, jak na mieszkańca Lipiec przystało, zbiera pamiątki związane z Władysławem Reymontem, pamiątki filmowe, znaczki i pocztówki będące świadectwem historii regionu rozumianego znacznie szerzej niż własna gmina, powiat, czy nawet historyczne granice Księstwa Łowickiego. W zbiorach Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych nie może zabraknąć także wyrobów tradycyjnego rzemiosła i sztuki, wystroju wnętrz, strojów, maszyn i narzędzi rolniczych – słowem wszystkiego, co świadczy o kulturze materialnej okolicznych miejscowości.

- Zaczynałem jako młody chłopak od zbierania znaczków, potem przyszła kolej na pocztówki z dawnego województwa skierniewickiego, bo tak można określić obszar moich zainteresowań, a potem to już się tak rozrastało – mówi kolekcjoner. – Przez lata zbierałem przedmioty, które w innym wypadku pewnie by uległy zniszczeniu, a obecnie już po wsiach się ich nie spotyka. Sam je odnawiam. Pamiętam historię każdego z nich: do kogo należała, od kogo ją dostałem lub kupiłem. Każda rzecz tutaj to osobna opowieść. Muszę jakoś wreszcie pospisywać.

Swoją galerię Zbigniew Stań finansuje - jak mówi - z emerytury swojej i żony, a także z pieniędzy, które zostawią u niego turyści. Nie ma żadnych dodatkowych źródeł finansowania.

Galerię mieszczącą się przy ulicy Lipowej 12 w Lipcach Reymontowskich można zwiedzać od początku kwietnia do końca listopada.

Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontows...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto