Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewicki Klub Genealogów świętuje pięciolecie istnienia

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Skierniewicki Klub Genealogów działa od pięciu lat. Przez ten czas miłośnikom genealogi udało się nie tylko odtworzyć historię swoich rodzin sięgając kilkaset lat wstecz, ale także stworzyć drzewo genealogiczne znaczących dla dziejów Skierniewic osób – między innymi Konstancji Gładkowskiej oraz Władysława Strakacza.

Z okazji pięciolecia działalności skierniewiccy genealodzy postanowili zorganizować konferencję naukową „Z jednego rodu”. W sobotę 11 grudnia zapraszają wszystkich zainteresowanych do Muzeum Historycznego Skierniewic. Na początek wręczone zostaną legitymacje członkowskie i honorowe. Pół godziny później o godzinie 11.30 profesor Wiktor Łyjak omówi akta notarialne i hipoteczne pomocne, a nawet niezbędne w badaniach genealogicznych. Kolejny prelegent to Jarosław Chęcielewski, który na przykładzie majątku w Raduczu przedstawi strukturę społeczną folwarku w XIX wieku:

- W moim referacie powiem o pierwszych wzmiankach o wsi Raducz, historii majątku w XIX wieku oraz o postaciach związanych z tym miejscem – Węgrzewieckim, Grabowskim i Gładkowskiej. Opowiem o wyposażeniu i funkcji dworków ziemiańskich oraz mieszkańcach dworku w Raduczu za kadencji Grabowskiego. Omawianie tych zagadnień będzie przyczynkiem do powiedzenia o samym folwarku, jego funkcji oraz struktury społecznej. Oczywiście nie może zabraknąć kwestii źródłowych, czyli zasobu notarialnego dóbr Raducz oraz metrykalnego parafii i Urzędu Stanu Cywilnego w Babsku.

Kolejna prelekcja dotyczyć będzie zbiorów z archiwum administracji i rodzinnych Jana Michałowskiego, po którym Robert Adamczyk opowie o chłopach w aktach metrykalnych:

- Uważam, że omawiając zagadnienie genealogii chłopskiej i poszczególne typy źródeł genealogicznych, nie można pominąć tak ważnego źródła, jakim są akta stanu cywilnego. Przede wszystkim będę mówił, jakim dobrodziejstwem dla genealogów jest „Kodeks Napoleona – mówi Robert Adamczyk.

Z okresem napoleońskim i Księstwem Warszawskim wiąże pojawienie się na ziemiach polskich systemu rejestracji stanu cywilnego. Jak zaznacza przedstawiciel skierniewickich genealogów:

- Właściwie każdy genealog-amator od ksiąg metrykalnych i aktów stanu cywilnego zaczyna swoją przygodę w odkrywaniu historii przodków – dodaje Adamczyk.

Na koniec konferencji naukowej Radosław Stefanek z Muzeum Historycznego Skierniewic przedstawi historię skierniewickiego herbu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skierniewicki Klub Genealogów świętuje pięciolecie istnienia - Skierniewice Nasze Miasto

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto