Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewicki wątek wśród nominowanych książek do jednej z nagród literackich

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Łukasz Saptura. Magdalena Knedler w grudniu ubiegłego roku swoją powieść "Narzeczone Chopina" promowała w Skierniewicach.
Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” jest jedną z najważniejszych wyróżnień dla pisarzy z tego regionu Europy, których książki są napisane w języku polskim lub przetłumaczone na język polski. Fundatorem jest miasto Wrocław. Po raz kolejny na liście zakwalifikowanych książek znalazł się wątek skierniewicki.

Wśród setki książek, które zostały zakwalifikowane do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus 2022” znalazła się powieść Magdaleny Knedler „Narzeczone Chopina”. Wśród czterech bohaterek, tytułowych narzeczonych polskiego kompozytora znalazła się Konstancja Gładkowska.

Dobrze zapowiadająca się śpiewaczka z powodów zdrowotnych zakończyła swoją karierę i zajęła się życiem rodzinnym. Po ślubie z Józefem Grabowskim w 1832 roku zamieszkała w Raduczu. Po śmierci męża przeniosła się do Skierniewic i zamieszkała w Dworku Modrzewiowym. Zmarła w 1889 roku. Została pochowana na cmentarzu w Babsku.

O Konstancji Gładkowskiej mówi się często jako o pierwszej poważnej miłości Fryderyka Chopina.

- Zawsze mnie irytuje, gdy ktoś jest podsumowywany jednym zdaniem. Na przykład „Konstancja Gładkowska – muza Chopina”. Takimi słowami są opisywane osoby, o których mamy niewiele materiałów źródłowych. Gładkowską trzeba wyłuskiwać z różnych źródeł, w których jest tylko jedno zdanie o niej i potem te wszystkie wiadomości poskładać. To było trudne zadania i wyzwanie – mówiła Magdalena Knedler podczas grudniowego spotkania w Skierniewicach.

Informacje na temat rodziny Konstancji Gładkowskiej oraz rodziny jej męża, Józefa Grabowskiego autorka uzyskała od Skierniewickiego Klubu Genealogów, który zajmuj się przeszłością śpiewaczki. „Konstancja Gładkowska zawdzięcza dużo skierniewickim genealogom” – podsumowała współpracę przy tym wątku Magdalena Knedler. Same Skierniewice także kilkukrotnie pojawiają się na kartach powieści.

W czerwcu organizatorzy konkursu ogłoszą długą listę nominowanych książek, trzy miesiące później ostateczną listę nominowanych pozycji. Zwycięzca zostanie ogłoszony w październiku.

W ubiegłym roku na pierwszej liście książek nominowanych znalazła się chorwackiego pisarza Ivica Prtenjača „Wzgórze”. Na język polski przetłumaczył ją Siniša Kasumović, od kilkunastu lat mieszkający w Skierniewicach, doskonale znany skierniewickim miłośnikom jazzu. W 2016 roku na długiej liście nominowanych znalazł się również skierniewicki prozaik i poeta Darek Foks i jego „Historia kina polskiego”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto