MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gmin Skierniewice i Bolimów postawili na kobiety

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Lucja Skarzyńska / Marzena Słojewska
Marzena Słojewska i Lucja Skarzyńska wygrały w gminach Bolimów i Skierniewice ponowne głosowanie na burmistrza i wójta, jakie odbyło się w niedzielę 21 kwietnia. To pierwsze panie w powiecie skierniewickim, które będą rządzić gminami.

Starzy wójtowie na stanowiskach

W powiecie skierniewickim druga tura wyborów odbyła się jedynie w gminach Skierniewice i Bolimów. W siedmiu pozostałych samorządach swoje stanowiska na nową kadencję utrzymali dotychczasowi wójtowie: w pięciu - wygrali głosowanie już w pierwszej turze, zaś w gminach Godzianów i Kowiesy Andrzej Mozga oraz Jarosław Pepka nie mieli kontrkandydatów.

Druga tura w Bolimowie i gminie Skierniewice

Zgromadzenie ponad 50 procent poparcia w głosowaniu 7 kwietnia nie udało się żadnemu z trojga kandydatów zarówno w gminie Skierniewice, jak i w gminie Bolimów. Do walki stanowisko burmistrza Bolimowa stanęli: zastępca burmistrza Patryk Kołosowski (KWW Bliżej Ludzi), który w pierwszej turze zdobył 40,56 procent poparcia oraz Marzena Słojewska (KWW Marzeny Słojewskiej-Syntfeld), która zgromadziła 32,57 procent. W gminie Skierniewice dotychczasowy wójt Czesław Pytlewski (KWW Czesława Pytlewskiego), na którego w pierwszej turze zagłosowało 38,03 procenta biorących udział w wyborach mieszkańców rywalizował w Lucją Skarzyńską (KWW Lucji Skarzyńskiej) zdobywczynią poparcia na poziomie 36,40 proc.

Kobiety górą

Choć w pierwszym głosowaniu panowie mieli przewagę, to w ostatecznej rozgrywce wygrały panie.
Lucja Skarzyńska z ogromną przewagą zdobyła fotel wójta gminy Skierniewice. Aż 64,75 procent wyborców (1767 głosów) zdecydowało się ją poprzeć. Czesław Pytlewski zgromadził poparcie na poziomie 35,25 procent. Głosowało na niego 962 mieszkańców gminy.
Frekwencja w głosowaniu 21 kwietnia wyniosła w gminie Skierniewice 45,99 procent i była o 7,43 procent niższa niż w pierwszej turze.

Nowo wybrana pani burmistrz Bolimowa Marzena Słojewska wygrała z kolei różnicą jedynie 14 głosów. Zdecydowało się ją poprzeć 800 uprawnionych mieszkańców, co stanowi 50,44 proc. oddanych głosów. Jej kontrkandydat, Patryk Kołosowski zdobył poparcie na poziomie 49,56 procent, czyli 786 głosów.
Frekwencja w ponownym głosowaniu na burmistrza wyniosła w gminie Bolimów 51,55 proc, podczas gdy 7 kwietnia do urn poszło 55,77 proc. uprawnionych.

Brak większości w radach gmin

Przed obiema paniami niełatwe pięć lat. W składach rad gmin, które swą kadencję rozpoczną oficjalnie z początkiem maja ich komitety wyborcze nie mają większości. Do Rady Miasta i Gminy Bolimów z Komitetu Wyborczego Wyborców Marzeny Słojewskiej-Syntfeld weszła tylko jedna radna – Justyna Florczak, wybrana w okręgu nr 5 obejmującym Bolimowską Wieś, Kolonię Bolimowską Wieś i Joachimów‑Mogiły. Z kolei aż 8 mandatów w 15 osobowej radzie zdobył KWW Bliżej Ludzi, którego liderem jest Patryk Kołosowski.

W nowej Radzie Gminy Skierniewice znalazło się 6 radnych z komitetu Lucji Skarzyńskiej: Gabriela Trębska, Jolanta Belina-Faryj, Renata Starczyk, Piotr Bednarek, Zbigniew Biernat i Marcin Szymczak. KWW Czesława Pytlewskiego zdobył 7 mandatów, po jednym przedstawicielu mają KKW Trzecia Droga oraz Powiatowe Forum Samorządowe. Biorąc pod uwagę specyfikę rady gminy Skierniewice, której członkowie w minionych latach, mimo iż zdobyli mandat z tego samego komitetu co wójt, po kilku miesiącach trwania kadencji przechodzili do opozycji, sześcioosobowe zaplecze w radzie może okazać się zbyt małe by rządy w nadchodzącym czasie były stabilne i efektywne.

Szerokie plany

Przypomnijmy, Lucja Skarzyńska obecnie pracuje jako nauczycielka religii w Skierniewicach. Jest sołtysem wsi Ruda oraz delegatem Powiatowej Izby Rolniczej. Posada wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania obszarami wiejskimi oraz zarządzania oświatą.

- Główne wyzwania, przed którymi stoi nasza Gmina, które w rozmowach zgłaszają mi mieszkańcy to: gospodarka ściekowa, potrzeba poprawy infrastruktury drogowej oraz brak skutecznego dialogu z mieszkańcami. Moje plany działań obejmują rozbudowę kanalizacji i systemów odwodnieniowych przy wsparciu zewnętrznym, inwestycje w bezpieczne ścieżki pieszo-rowerowe, reaktywację lokalnej komunikacji MZK czy też poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – mówi nowo wybrana wójt gminy Skierniewice.

Marzena Słojewska posiada wykształcenie wyższe prawnicze, ukończone studia podyplomowe z dzieciny prawa europejskiego, od blisko 20 lat pracuje w Krajowej Administracji Skarbowej.
Zapytana o plany inwestycyjne związane z rozwojem gminy odpowiada:

- Poszukiwanie źródeł geotermalnych w celu zaopatrzenie mieszkańców Miasta i Gminy Bolimów przede wszystkim w wodę pitną oraz energię cieplną dla pozyskania inwestorów w zakresie budownictwa mieszkalnego a w przyszłości budowa basenów rekreacyjnych zewnętrznych oraz krytych w celu podniesienia turystycznych walorów Gminy. Inwestycje te będą finansowane wyłącznie ze środków zewnętrznych pozyskanych w ramach NFOŚiGW.

Mieszkańcy gmin Skierniewice i Bolimów postawili na kobiety

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto