Radni uchwalili przyszłoroczny budżet gminy Skierniewice

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Foto. Archiwum
Udostępnij:
Na ostatniej w tym roku sesji Rady Gminy Skierniewice radni jednogłośnie przyjęli budżet na przyszły rok. Dochód gminy w 2022 roku to nieco ponad 42 miliony złotych. Po stronie wydatków zapisano blisko 48 milionów złotych. 5,5-milionowy deficyt ma zostać pokryty kredytami, pożyczkami oraz poprzez emisję papierów wartościowych.

Blisko 4 miliony złotych przeznaczono na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków oraz rozbudowę i przebudowę stacji uzdatniania wody w Józefatowie. To kolejny etap uporządkowania gospodarki wodnej na terenie gminy Skierniewice.

Które drogi doczekają się remontów?

W przyszłorocznym budżecie przeznaczono 960 tysięcy złotych na przebudowę lub remonty dróg. Prace prowadzone będą w miejscowościach: Budy Grabskie, Sierakowice Lewe, Strobów oraz na odcinku drogi gminnej między miejscowościami Borowiny i Sierakowice Prawe. Bezpieczniej będą mogli poczuć się także piesi. W miejscowościach Dębowa Góra, Józefatów, Ludwików oraz Sierakowice Prawe zostanie zainstalowanie oświetlenie uliczne. Pieniądze na montaż lamp ulicznych pochodzą z funduszu sołeckiego. Wyremontowane oraz oświetlone drogi będą prowadziły między innymi do nowych placów zabaw. Te powstaną w Mokrej oraz Samicach.

W miejscowościach gminy Skierniewice zaplanowana także większe niż plac zabaw inwestycje, w których mieszkańcy będą mogli zagospodarować swój wolny czas. To boisko sportowe w Żelaznej oraz centrum społeczne w Mokrej Lewej. W Borowinach powstanie siłownia plenerowa.

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

W przyszłorocznym budżecie gminy Skierniewice wśród inwestycji pojawiły się także takie, które ułatwią dostęp do budynków użyteczności publicznej osobom mającym problemy z poruszaniem się. 780 tysięcy złotych będzie kosztować budowa windy w budynku Urzędu Gminy. Kwota obejmuje także remont parteru oraz klatki schodowej.

- Kwestia budowy windy w budynku Urzędu Gminy rozpatrywana jest już od kilku lat. Musieliśmy zwrócić się do miasta o odstąpienie gruntu od strony sąsiadującego z nami banku. Władze miasta musiały wystąpić do ministerstwa o zgodę, którą udało się uzyskać – mówi wójt gminy Skierniewice, Czesław Pytlewski. - W nowym roku ogłosimy przetarg na zainstalowanie windy.

Natomiast przy Ośrodku Zdrowia powstanie podjazd dla osób niepełnosprawnych.

- Budżet będzie podobny do tego z 2021 roku i będzie to kolejny ciężki rok z powodu pandemii koronawirusa oraz inflacji, ale jesteśmy optymistycznie nastawieni. Będzie starali się pozyskać środki zewnętrze – mówi nam wójt Czesław Pytlewski. - Pod koniec 2021 roku oddaliśmy do użytku halę sportową w Sierakowicach Prawych. Przed nami kolejna duża inwestycja – Stacja Uzdatniania Wody w Józefatowie, którą można nazwać sztandarową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie