MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przed drugą turą wyborów. Trzy pytania do kandydatów na wójta gminy Skierniewice

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Poprosiliśmy Czesława Pytlewskiego oraz Lucję Skarzyńską - kandydatów na wójta gminy Skierniewice, którzy staną do wyborów w drugiej turze o odpowiedzi na pytania dotyczące ich wizji rozwoju gminy.

Już w najbliższą niedzielę mieszkańcy gminy Skierniewice wezmą udział w drugiej turze wyborów na wójta. O tę funkcję walczyć będą obecny wójt Czesław Pytlewski (KWW Czesława Pytlewskiego), który 7 kwietnia otrzymał 38,03 proc. głosów oraz Lucja Skarzyńska (KWW Lucji Skarzyńskiej) zdobywczyni 36,40 proc. poparcia. By przybliżyć sylwetki kandydatów poprosiliśmy oboje o odpowiedzi na trzy pytania.

1. Krótka prezentacja kandydata - wykształcenie, zawód wykonywany obecnie, ewentualne doświadczenie w pracy w samorządzie lub pracy społecznej

Czesław Pytlewski

Od wczesnych lat dziewięćdziesiątych związany jestem z gminą Skierniewice. Prowadziłem gospodarstwo w Rudzie i przez ponad dekadę firmę ogrodniczą. Posiadam stopień doktora nauk rolniczych i przez 15 lat pracowałem jako naukowiec w instytucie, doradzałem także ministrowi finansów. W latach 1994-1998 byłem radnym gminy, a w latach 1997-1998 pełniłem funkcję zastępcy wójta. Od 2018 roku jestem wójtem gminy.

Lucja Skarzyńska

Posiadam wykształcenie wyższe z zakresu Zarządzania Obszarami Wiejskimi oraz Zarządzania Oświatą. Obecnie pracuję jako nauczyciel. Posiadam bogate doświadczenie w działalności samorządowej i społecznej, pełniąc funkcję sołtysa wsi Ruda przez trzy kadencje oraz delegata Powiatowej Izby Rolniczej. Jestem także zaangażowana w prowadzenie Partnerstwa Naturowego Dolina Rawki oraz różne stowarzyszenia. Moje doświadczenie obejmuje również współorganizację szkoleń dla liderów obszarów wiejskich oraz zdeterminowane zaangażowanie na rzecz rolnictwa.

2. Jakie są obecnie problemy mieszkańców gminy i w jaki sposób można je rozwiązać?

Czesław Pytlewski

Głównymi problemami mieszkańców są potrzeby infrastrukturalne, przede wszystkim drogowe i wodociągowe. Aktualnie zaczynamy budowę ponad 12 km nowych wodociągów za 6,5 mln zł z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych. Po zakończeniu tego zadania do wybudowania pozostanie nam już tylko 1,5 km sieci. W odpowiedzi na kosztowną kanalizację, rozbudowujemy system przydomowych oczyszczalni, co jest tańszą alternatywą zarówno w budowie, jak i eksploatacji. Dodatkowo, w tym roku koncentrujemy się na budowie dróg Borowiny - Sierakowicach Prawe i w Budach Grabskich, o remont których wielokrotnie wnioskowali mieszkańcy.

Lucja Skarzyńska

Główne wyzwania, przed którymi stoi nasza Gmina, które w rozmowach zgłaszają mi mieszkańcy to: gospodarka ściekowa, potrzeba poprawy infrastruktury drogowej oraz brak skutecznego dialogu z mieszkańcami. Moje plany działań obejmują rozbudowę kanalizacji i systemów odwodnieniowych przy wsparciu zewnętrznym, inwestycje w bezpieczne ścieżki pieszo-rowerowe, reaktywację lokalnej komunikacji MZK czy też poprawę bezpieczeństwa mieszkańców . Dążyć będziemy również do rozwoju turystyki i edukacji poprzez zewnętrzne dofinansowania. Bardzo zależy mi na częstych spotkaniach z mieszkańcami Gminy, dzięki którym będę mogła wsłuchiwać się w głos ludzi i realizować prawdziwe ich potrzeby.

3. Jakie inwestycje w gminie są najbardziej potrzebne i skąd wziąć pieniądze na ich realizację?

Czesław Pytlewski

W najbliższej przyszłości chcę wybudować stacje uzdatniania wody w Sierakowicach Prawych  i w Miedniewicach, co pozwoli uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i obniżyć koszty wody dla mieszkańców. Planujemy również rozbudowę szkół w Sierakowicach Prawych, Miedniewicach i Mokrej Prawej oraz modernizację infrastruktury drogowej, w tym budowę ścieżek rowerowych i chodników. Projekty te finansowane będą z nowej perspektywy unijnej oraz Krajowego Planu Odbudowy. Posiadamy doświadczony zespół specjalistów, który ma sprawdzone kompetencje w pozyskiwaniu i efektywnym zarządzaniu środkami zewnętrznymi. Udowodniliśmy to w poprzednich latach.

Lucja Skarzyńska

Priorytetowe inwestycje obejmują rozbudowę kanalizacji, modernizację infrastruktury drogowej oraz zwiększenie bezpieczeństwa poprzez poprawę oświetlenia. Do finansowania tych projektów zamierzam wykorzystać dostępne fundusze zewnętrzne. Jednakże, aby skutecznie pozyskiwać środki, niezbędny jest efektywny dialog — element, który w ostatnich pięciu latach był na niezadowalającym poziomie. Planuję i poczyniłam już pierwsze kroki aby zintensyfikować współpracę z Prezydentem Miasta Skierniewice, Krzysztofem Jażdżykiem, co zdecydowanie przyniesie wymierne korzyści mieszkańcom zarówno Gminy jak i Miasta Skierniewice.

Wyniki

Kto wygra wybory w gminie Skierniewice?

  1. 63.64%
  2. 36.36%

Wszystkich głosów: 88

Przed drugą turą wyborów. Trzy pytania do kandydatów na wójt...

od 7 lat
Wideo

Politycy wspominają swoje mamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto