Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy transport „samorządowego” węgla dotarł do Skierniewic

Zuzanna Gawałkiewicz
Zuzanna Gawałkiewicz
Do województwa łódzkiego dotarł pierwszy transport węgla, w sprzedaży którego pośredniczyć będą samorządy. 1100 ton węgla z Kolumbii trafiło do Skierniewic. Ratusz planuje, że jeszcze w tym tygodniu pierwsi mieszkańcy będą mogli kupić opał w cenie 1800 zł za tonę.

Do Skierniewic, jako do pierwszego samorządu w województwie łódzkim dotarł węgiel, który mieszkańcy będą mogli kupić w preferencyjnej cenie. O taką możliwość miasto zabiegało zanim jeszcze umożliwiająca to ustawa została podpisana.

– W sobotę ten węgiel dotarł do Skierniewic, w piątek został załadowany na pociąg w Gdańsku. Stało się to możliwe dzięki współpracy ze spółką Skarbu Państwa PGE Paliwa oraz PKP Cargo – mówi Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic.

Jak kupić węgiel w EC

Dystrybucją węgla sprzedawanego w preferencyjnej cenie 1800 zł za tonę w Skierniewicach zajmuje się spółka miejska Energetyka Cieplna. Na mieszkańców miasta na placu przy ciepłowni przy ulicy Przemysłowej oczekuje 700 ton orzecha, czyli węgla o frakcji od 50 do 100 mm oraz 400 ton groszku ( frakcja 20-50 mm).

By kupić węgiel we wszystkich samorządach, w tym także w Skierniewicach osoby zainteresowane muszą pobrać w swoim urzędzie gminy zaświadczenie, że są do tego uprawnione: że przyznany im został dodatek węglowy, lub też taki dodatek im przysługuje (złożyły deklarację CEEB i posiadają piec opalany węglem). Zaświadczenia nie należy mylić z wnioskami o dodatek węglowy, który przyjmowały i rozpatrywały ośrodki pomocy społecznej (w przypadku Skierniewic Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie). „Gminny” węgiel nie przysługuje tym mieszkańcom, którzy kupili opał na preferencyjnych warunkach na przykład w sklepie PGG. W Skierniewicach, o takie zaświadczenie w Urzędzie Miasta będzie można wnioskować już we wtorek, 8 listopada. Wzory wniosków dostępne są w internecie oraz w formie papierowej w ratuszu oraz budynku urzędu przy ulicy Senatorskiej. Wypełnione druki przyjmowane są w w Urzędzie Miasta Skierniewice  w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ul. Senatorska 12 – I piętro pokój nr 115 lub w Biurze Obsługi Interesanta ul. Rynek1. Otrzymane zaświadczenie, upoważniające do kupna 1,5 tony węgla do końca 2022 oraz kolejnej transzy od stycznia 2023 roku należy przedstawić w siedzibie EC na ulicy Przemysłowej, po czym pozostaje już tylko zapłacić i odebrać opał. Sprzedaż węgla powinna ruszyć jeszcze w tym tygodniu.

Wkrótce węgiel powinien pojawić się w innych gminach

Na konferencji, jaka z okazji pierwszej w województwie dostawy węgla odbyła się na placu skierniewickiej Energetyki Cieplnej Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki zapewnił, że wkrótce podobne transporty dotrą do kolejnych gmin. Zamówienia od samorządów zbierane są przez spółki Skarbu Państwa za pośrednictwem systemu informatycznego, zaś jego realizacja nie powinna zająć dłużej niż kilka dni roboczych.

–Ten system w tym momencie rusza, ale kiedy już ruszy, to dostawy węgla będą się odbywały ciągły – mówi wojewoda Tobiasz Bocheński. – W ciągu kilku dni od zaaplikowania i podpisania niezbędnych umów spółki Skarbu Państwa wskażą samorządowi najbliższy punkt, gdzie można odebrać węgiel, a następnie gmina wybierze rodzaj transportu, datę, godzinę i miejsce gdzie ten węgiel zostanie odebrany.

Pierwszy transport „samorządowego” węgla dotarł do Skierniewic

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwszy transport „samorządowego” węgla dotarł do Skierniewic - Skierniewice Nasze Miasto

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto