Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak powstaje ciepło, które dociera do skierniewickich mieszkań?

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Symboliczne ciepło jest jednym z ważniejszych elementów atmosfery panującej w czasie świąt Bożego Narodzenia. O nie możemy postarać się sami. O inne ciepło, które zapewni skierniewickim mieszkaniom Energetyka Cieplna, nie musimy się martwić. O tym jak wygląda ten proces opowiada prezes spółki, Mateusz Jarczyński.

W przypadku Skierniewic ciepło powstaje na obecną chwilę w dwóch technologiach. Pierwsza z nich to spalanie miału węglowego. Transport węgla przyjedzą na plac węglowy Energetyki Cieplnej przy ulicy Przemysłowej. Stamtąd za pomocą pasa transmisyjnego jest przekazywany na ostatnie piętro Energetyki Cieplnej, gdzie znajdują się zasobniki do czterech kotłów (trzy o mocy 25 mW i jeden o mocy 10 mW).

- Mniejszy wykorzystywany jest tylko latem. Zimą w zależności od temperatury i zapotrzebowania na energię ciepło z miasta praca jest regulowana. Jeżeli z miasta pobór jest większy, to załączamy kolejne kotły, jeżeli mniejszy to pracuje jeden – tłumaczy prezes Energetyki Cieplnej w Skierniewicach, Mateusz Jarczyński i podaje liczby: - Latem, kiedy zapewniamy ciepłą wodę, zapotrzebowanie oscyluje w granicach 5 mW, natomiast w ostatnie mrozy zapotrzebowanie przekraczało 40 mW i wtedy pracują dwa nasze kotły.

Drugim sposobem pozyskiwania ciepła przez Energetykę Cieplną jest spalanie pelletu. Przy ulicy Przemysłowej nie ma typowych kotłów biomasowych, tylko kotły rusztowe na spalanie węgla i w nich można w 2/3 węgla i 1/3 pelletu spalać biomasę. I tak się właśnie dzieje w skierniewickiej energetyce. Istotną kwestią w tym sposobie pozyskiwania ciepła jest aspekt ekologiczny.

Ochronie środowiska służą również projekty mające ograniczenie szkodliwych emisji do atmosfery. Jeden z nich polega na odsiarczaniu i odpylaniu gazów wylotowych. Inna inwestycja związana jest z odazotowaniem spalin. Jak czytamy na stronie internetowej Energetyki Cieplnej w Skierniewicach: „Podczas procesu redukcji tlenków azotu powstają gazy stanowiące obojętne składniki atmosfery: azot oraz para wodna. Wdrożona przez spółkę instalacja odazotowania zredukuje emisję związków tlenków azotu do atmosfery z 400 do 270 mg na metr sześcienny spalin”.

Ekologiczny ma być również kolejny sposób pozyskiwania ciepła, który trafi do skierniewickich mieszkań:

- W niedalekiej przyszłości planujemy zainstalowanie kotła typowo biomasowego z pompą ciepła. Będzie on palił zrębkę. Do tego dochodzi pompa ciepła. Tutaj główną rolę odgrywają spaliny powstające w wyniku spalania biomasy. Spaliny zostają oczyszczone, przetworzona i przekazana na pompę ciepła, gdzie temperatura jest „oddana” do wody sieciowej. Prąd do pracy tych urządzeń pochodzić ma z fotowoltaiki – zdradza prezes Mateusz Jarczyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto