Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Obchody Święta Niepodległości w Skierniewicach, Rawie Mazowieckiej i Łowiczu. Jaki jest plan uroczystości?

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz
W sobotę, 11 listopada wśród milionów Polaków również mieszkańcy Skierniewic, Rawy i Łowicza będą uczestniczyć w patriotycznych uroczystościach w 105 rocznicę odzyskania niepodległości. Jaki jest plan obchodów?

Skierniewice

W Skierniewicach obchody Święta Niepodległości tradycyjnie koncentrować się będą na placu Jana Pawła II przed kościołem garnizonowym. Uroczystości rozpoczną się 11 listopada w świątyni o godzinie 11 mszą świętą w intencji Ojczyzny. W południe zebrani na placu skierniewiczanie wspólnie odśpiewają hymn, po czym delegacje złożą kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.

Od lat w Skierniewicach jednym z elementów świętowania powrotu Polski na mapę świata jest Bieg Niepodległości. Ostatnia przed zimą miejska impreza biegowa cieszy się dużym zainteresowaniem zawodników, których około 200 będzie się można spodziewać na starcie. Bieg Niepodległości na trasie o długości 5 km poprowadzony alejami parku miejskiego rozpocznie się o godzinie 13 przy zabytkowej Bramie Parkowej przy ulicy Sienkiewicza.

Rawa Mazowiecka

W Rawie Mazowieckiej świętowanie 105 rocznicy odzyskania niepodległości rozpocznie się o godzinie 9 złożeniem wiązanek na cmentarzu wojskowym. Kwiaty pojawią się również pod tablicami upamiętniającymi ojców niepodległej Polski: marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Uroczyste wciągnięcie flagi przy wtórze hymnu państwowego zaplanowano o godzinie 9.45, tuż przed rozpoczęciem mszy w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Po jej zakończeniu na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert "Rawa dla Niepodległej" w wykonaniu Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej.

Łowicz

11 listopada zarząd osiedla Stare Miasto zaprasza mieszkańców Łowicza pod Basztę Klickiego. Tam obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 13. W programie, między innymi, występ chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku Canticum, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, czy warsztaty dla dzieci.
O godzinie 12.30 spod pomnika Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość na Starym Rynku w Łowiczu wyruszy I Łowicka Motocyklowa Paradę Niepodległości organizowana przez Łowicki Klub Motocyklowy No.16.

- Planujemy przejechać przez kilka miejsc powiatu, gdzie pod pomnikami/tablicami upamiętniającymi wydarzenia lat 1918-1920, zapalimy znicze i uczcimy chwilą ciszy pamięć tych, którzy poświęcili swoje życie byśmy mogli żyć w wolnym kraju – informują w mediach społecznościowych organizatorzy.

Obchody Święta Niepodległości w Skierniewicach, Rawie Mazowi...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto