Nowe wynagrodzenie starosty wyższe o ponad 5 tys. zł

Zuzanna Gawałkiewicz
Zuzanna Gawałkiewicz
Zuzanna Gawałkiewicz
Udostępnij:
Fala podwyżek dla pracowników samorządowych nie ominęła również skierniewickiego starostwa powiatowego. Podczas ostatniej sesji, która odbyła się we wtorek, 30 listopada, radni podnieśli wynagrodzenie staroście oraz uchwalili nowe stawki diet, które sami pobierają.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 października podniosło stawki wynagrodzeń dla wójtów, burmistrzów oraz starostów. By pozostać w zgodzie z prawem samorządy zarówno gminne jak i powiatowe dostosowują wysokość pensji swoich włodarzy do obowiązujących przepisów.

Starosta otrzyma pensję ponad 74 proc. wyższą

We wtorek 30 listopada wynagrodzenie starosty było jednym z punktów obrad podczas sesji Rady Powiatu Skierniewickiego, w której uczestniczyło 12 na 15 radnych. Przy 10 głosach poparcia i 2 wstrzymujących się ustalono, że Mirosław Belina będzie pobierał wynagrodzenie w wysokości 17.812 zł brutto, czyli ponad 12.650 zł „na rękę”. Na pensję starosty składa się wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 9.500 zł, dodatek funkcyjny w kwocie 2.740 zł, dodatek specjalny wynoszący 3.672 zł oraz 1900 zł dodatku stażowego. Powyższe kwoty obowiązują z wyrównaniem od sierpnia bieżącego roku.
Do chwili przyjęcia obecnych stawek skierniewicki starosta zarabiał łącznie 10.180 zł brutto, czyli nieco ponad 7260 zł netto. Oznacza to, że uchwalona właśnie podwyżka zwiększy miesięczne dochody Mirosława Beliny o ponad 74 proc.

Pierwsze od 7 lat podwyżki diet radnych

Podczas sesji uchwalono także nowe stawki zryczałtowanych diet dla radnych. Dotychczasowe obowiązywały od 2014 roku. W myśl podjętej uchwały od stycznia ryczałt przewodniczącej rady wyniesie 2.400 zł miesięcznie, czyli o 600 zł więcej niż do tej pory. Wiceprzewodniczący otrzymali 400 złotych podwyżki i ich ryczałt wyniesie 1.600 zł. Członkom zarządu powiatu podniesiono diety o 500 zł, co oznacza, że miesięcznie otrzymają 1.900 zł. Ryczałt przewodniczących komisji będzie wynosił 1.300 zł, o 300 więcej niż dotychczas, zaś zastępców przewodniczących wzrośnie o 200 zł co oznacza, że od nowego roku będą pobierali 1000 zł. Również o 200 zł zwiększono stawki diet pozostałym radnym, którzy będą pobierać po 700 zł miesięcznie. Kwoty w podanej wysokości są wypłacane radnym tylko wówczas, gdy wypełniają oni swe obowiązki w radzie powiatu. W razie nieobecności radnego na sesji, lub na posiedzeniu komisji bądź też zarządu ryczałty są obniżane.

Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie