MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kto startuje w wyborach na burmistrza i wójta w powiecie skierniewickim? ZDJĘCIA

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Kto ubiega się o fotel wójta w powiecie skierniewickim, kto nie ma kontrkandydata i w której gminie nie odbędzie się głosowanie do rady?

Bolimów

Wśród obecnych włodarzy gmin powiatu skierniewickiego jedynie Stanisław Linart, burmistrz Bolimowa nie będzie ubiegał się o reelekcję. Zamiast niego w wyborcze szranki staje wiceburmistrz: Patryk Kołosowski, startujący z KWW Bliżej Ludzi.
O stanowisko burmistrza Bolimowa ubiegają się również Marzena Słojewska (KWW Marzeny Słojewskiej-Syntfeldt), mieszkanka Bolimowa, prawniczka pracująca w administracji skarbowej oraz Łukasz Rzepecki, obecny radny gminny i sołtys Józefowa (KWW Nasza Gmina).
Komitety Bliżej Ludzi i Nasza Gmina zgłosiły kandydatów na radnych we wszystkich 15 okręgach wyborczych w gminie. Kandydata KWW Marzeny Słojewskiej-Syntfeldt zabraknie w okręgu nr 15 obejmującym swym zasięgiem wsie: Józefów, Wolę Szydłowiecką i Kolonię Wolę Szydłowiecką.

Skierniewice

Trzech kandydatów powalczy o fotel wójta gminy Skierniewice. Obecny wójt Czesław Pytlewski (KWW Czesława Pytlewskiego) w wyścigu o kolejną kadencję zmierzy się z Lucją Skarzyńską (KWW Lucji Skarzyńskiej) – sołtysem wsi Ruda pracującą jako katechetka w Skierniewicach oraz startującym z ramienia KKW Trzecia Droga PSL-Pl2050 Szymona Hołowni byłym komendantem Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach Tomaszem Jarzyną.
Wszystkie trzy komitety wystawiły po 15 kandydatów do rady gminy, po jednym w każdym okręgu.

Maków

Najstarszym wiekiem jest ubiegający się o reelekcję wójt gminy Maków. Jerzy Stankiewicz (KWW Jerzego Stankiewicza) ma 72 lata i swoją obecną funkcję piastuje od 2006 roku. Jego kontrkandydatem w nadchodzących wyborach będzie niemal o połowę młodszy Piotr Idrian (KWW Niezależni Radni Razem dla Mieszkańców) – radny gminny ostatnich dwóch kadencji, pracujący jako nauczyciel akademicki.
Oba komitety zgłosiły kandydatów na radnych we wszystkich 15 okręgach wyborczych. Jedynie w okręgu nr 6 obejmującym Krężce zarejestrowany został jeszcze jeden komitet – KWW Patryka Magdziarza.

Głuchów

W gminnie Głuchów o fotel wójta powalczą ubiegający się o reelekcję Jan Słodki (KWW Solidarni 2015)** oraz kandydujący z ramienia Trzeciej Drogi Radosław Grzegorz Mikuła.
KWW Solidarni 2015 zgłosił kandydatów na radnych we wszystkich 15 okręgach, zaś KWW Trzecia Droga PSL-Pl2050 Szymona Hołowni jedynie w 9 obejmujących wsie: Białynin-Południe i Białynin-Podbór, Celigów, Kochanów, Głuchów, Janisławice, Michowice, Skoczykłody oraz Wysokienice.
Prócz tego w Kochanowie o mandat radnego walczy kandydat KW Prawa i Sprawiedliwości, w Złotej zarejestrowano kandydatkę KWW Geotermia Rawa Mazowiecka, zaś w Jasieniu kandydata KWW Powiatowe Forum Samorządowe.
Oznacza to, że w okręgach nr 1, 3, 6 i 11 (wsie: Białynin, Białynin-Latków, Borysław, Reczul, część Głuchowa i Miłochniewice) został zarejestrowany tylko jeden kandydat na radnego.

Lipce Reymontowskie

W gminie Lipce Reymontowskie prócz obecnie urzędującego Marka Sałka (KWW Marek Sałek) o stanowisko wójta ubiegać się będzie Katarzyna Dziuda (KWW Gmina dla Mieszkańców), radca prawny skierniewickiego starostwa i radna gminna kończącej się kadencji.
Oba komitety zgłosiły kandydatów na radnych we wszystkich 15 okręgach.

Nowy Kawęczyn

Włodzimierz Ciok (KWW Nowy Kawęczyn), który funkcję wójta pełni od blisko 30 lat ma kontrkandydata w osobie radnego gminnego Łukasza Salamona (KWW Zjednoczeni Razem).
We wszystkich 15 okręgach wyborczych komitety zgłosiły po jednym kandydacie do rady gminy. W okręgu nr 5 obejmującym miejscowości Helenków, Stara Rawa i Doleck startować na radnego będzie także kandydat KWW Mateusza Jóźwiaka, Powiatowe Forum Samorządowe wystawiło kandydatów w okręgach nr 12 (Strzyboga, Podfanciszkany) oraz 14 (Prandotów, Rawiczów), zaś KWW Porozumienie Wójtów ma swego kandydata w okręgu 11 (Rzędków, Stary Rzędków, Nowy Rzędków).

Słupia

W gminie Słupia o reelekcję stara się wójt Mirosław Matulski (KWW Gminy Słupia), który w wyborach zmierzy się z Bożeną Skoneczną (KWW Mieszkańcy Gminy Słupia), obecnie zatrudnioną w Starostwie Powiatowym w Brzezinach.

Komitet Wyborczy Wyborców Gminy Słupia nie ma swojego kandydata na radnego jedynie w okręgu nr 4 obejmującym początkowe numery wsi Krosnowa, jednak właśnie tam o miejsce w radzie będzie ubiegać się kandydatka wystawiona przez KW Prawo i Sprawiedliwość. KWW Mieszkańcy Gminy Słupia zabrakło pretendentów do mandatu w okręgach nr 2, 6, 8 i 10 (część Gzowa, Nowa Krosnowa, Modła oraz część Słupi), co sprawia że w tych okręgach startuje tylko 1 kandydat na radnego. Za to w okręgu nr 9 (początkowe numery Słupi) zarejestrowało się 3 potencjalnych radnych, gdyż o mandat ubiega się tam również kandydat Powiatowego Forum Samorządowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Godzianów

Dylematów przy wyborze wójta nie będą mieli mieszkańcy gminy Godzianów gdyż tam urzędujący wójt Andrzej Mozga jest jedynym kandydatem
KWW Andrzeja Mozgi ma swojego kandydata na radnego w każdym okręgu wyborczym w gminie Godzianów. O wyborach może być mowa jedynie w trzech z nich, gdyż Prawo i Sprawiedliwość wstawiło swojego pretendenta do mandatu w okręgu nr 14 obejmującym początkowe numery wsi Zapady, zaś KWW Powiatowe Forum Samorządowe w okręgach 9 i 10 obejmujących Lnisno. W pozostałych 12 okręgach w gminie Godzianów zarejestrowany został tylko jeden kandydat.

Kowiesy

Jarosław Pepka, obecny wójt gminy Kowiesy również nie ma swojego kontrkandydata. Znamy również cały skład rady gminy nadchodzącej kadencji.**KWW Nasza Gmina Kowiesy**, z ramienia którego startuje Jarosław Pepka jest jedynym komitetem wyborczym zarejestrowanym w gminie i w każdym z 15 okręgów startuje tylko 1 radny.

Głosowanie na wójta - tak, na radnych - nie

W przypadku, gdy do wyborów staje tylko jeden pretendent do funkcji wójta głosowanie odbywa się, a mieszkańcy na karcie do głosowania zaznaczają, czy są „przeciw”, czy „za” kandydatem. Do wyboru dochodzi, gdy poddaną pod głosowanie kandydaturę poprze ponad 50 proc. wyborców. W przeciwnym razie wójta wybiera spośród siebie w tajnym głosowaniu rada gminy. Inaczej jest, gdy w okręgu startuje tylko jeden kandydat na radnego. Wówczas nie przeprowadza się głosowania, a stwierdzenie, że objął mandat ogłasza komisja wyborcza w formie obwieszczenia.

Kto startuje w wyborach na burmistrza i wójta w powiecie ski...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto