Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Reportażu w bibliotece w Skierniewicach

kub
Z informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach: 13 maja zakończyła się pierwsza edycja „Festiwalu reportażu” zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Skierniewicach. Rozpoczęliśmy spotkaniem z dziennikarzem i korespondentem wojennym Wojciechem Jagielskim. Odpowiadając na pytania prowadzącego spotkanie Darka Foksa i czytelników, przedstawił pozbawiony medialnej histerii obraz konfliktów, które obserwował i opisywał. Wspomniał również początki pracy zawodowej. Jak ze studenta zainteresowanego sprawami Afryki zmienił się w dziennikarza, chociaż o karierze dziennikarskiej nigdy nie marzył. 

Festiwalowi towarzyszyły wystawy przygotowane wspólnie z Andrzejem Piotrowskim, wykładowcą historii fotografii. „Wojna rosyjsko-japońska w 1905 r. fotografie Jana Modrzewskiego” to wykonane w Mandżurii zdjęcia skrupulatnie przechowane przez rodzinę fotografa razem z negatywami i aparatem, którym zostały wykonane. Na wystawie przedstawiliśmy 10 zdjęć z tego zbioru, który w całości będzie szczegółowo opracowany i doczeka się większej ekspozycji.
Drugą wystawą był „Jemen lat 50.” na zdjęciach Włodzimierza Raciborskiego, konsula polskiej ambasady w Egipcie. Powstały ok. 1957 r. reportaż fotograficzny jest prawdziwym białym krukiem dokumentalistyki. Otwarciu wystaw towarzyszyła prelekcja wspomnianego wcześniej Andrzeja Piotrowskiego na temat historii polskich wojennych reportaży fotograficznych.

Trzeciego dnia spotkań z reportażem, prosto z Białorusi, przyjechali do biblioteki pisarz Mateusz Marczewski i fotograf, podróżnik Światosław Wojtkowiak. Mateusz Marczewski poprowadził warsztaty pisania reportażu, zdradzając wiele szczegółów ze swojego warsztatu pisarskiego. Laureat Grand Prix konkursu foto National Geographic Światosław Wojtkowiak, pokazując zdjęcia reportażowo-podróżnicze opowiadał między innymi o pielgrzymce z derwiszami podczas realizacji dokumentu dotyczącego sufizmu, o różnych odmianach szamanizmu i o zastosowaniu roślin psychoaktywnych w tradycyjnych kulturach oraz o roli transu w leczeniu.

Autorka reportażowych opowieści o Papuszy i Marlenie Dietrich Angelika Kuźniak spotkała się z czytelnikami czwartego dnia trwania „Festiwalu reportażu”. Pisanie książek dziennikarka poprzedza żmudnym i wielogodzinnym poszukiwaniem materiałów w archiwach, również tych zagranicznych, jak w przypadku zbierania informacji o Marlenie Dietrich. Wkrótce ukaże się nowa opowieść Angeliki Kuźniak, tym razem o Ewie Demarczyk.

„Festiwal reportażu” zakończyła projekcja filmu „Papusza” połączona ze spotkaniem z Joanną Kos-Krauze. Rozmowę ze scenarzystką i współreżyserką filmu poprowadził Darek Foks, laureat tegorocznego Silesiusa. Współtwórczyni „Papuszy” opowiedziała o pracy nad filmem, kontaktach ekipy filmowej z Romami oraz wspomniała o przygotowaniach do rozpoczynających się w czerwcu zdjęć do nowego filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”.

Festiwalowi towarzyszył konkurs internetowy dotyczący literatury faktu a podczas spotkań autorskich Księgarnia EUREKA prowadziła kiermasz książek.
W pierwszej edycji „Festiwalu reportażu” (od 7 do 13 maja) uczestniczyło 767 osób: wystawy obejrzało 577, 190 uczestniczyło w spotkaniach.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto