Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki odzyskują dawny blask. Oświetlenie w starostwie już po renowacji

Starostwo Powiatowe w Skierniewicach
Dobiegają końca prace konserwatorskie zabytkowego wyposażenia skierniewickiego starostwa.

Zabytkowe 100-letnie żyrandole, kinkiety i świeczniki, stanowiące wyposażenie budynku skierniewickiego starostwa powiatowego, nawet przy wyłączonych żarówkach mogą zaskoczyć gości blaskiem. Dobiegają końca prace konserwatorskie zabytków ruchomych, na które powiat pozyskał dotację w ramach Programu Odbudowy Zabytków.

- Myślę, że roboty mogą potrwać jeszcze z tydzień – mówi Mirosław Belina, starosta skierniewicki. - Kończymy renowację oświetlenia, zależy nam by na Dzień Kobiet żyrandol w sali konferencyjnej odzyskał dawną świetność. Lada dzień wrócą również po renowacji meble. Z tego co wiem, obecnie trwają prace nad złoceniami.

Renowacja z rządowej dotacji

Przypomnijmy: w ramach rządowej dotacji na zabytki skierniewickie starostwo otrzymało wsparcie w wysokości 141 tys. zł na renowację zabytkowego wyposażenia. Pracom konserwatorskim zostały poddane: komplet mebli z gabinetu, na który prócz biurka składają się: szafa, komoda oraz okrągły stolik, oświetlenie na czele imponującym żyrandolem znajdującym się w dużej sali konferencyjnej, świecznik wiszący z gabinetu starosty, plafoniery i kinkiety z holu na parterze, piętrze oraz w małej sali konferencyjnej. Wszystkie przedmioty, które zostały poddane renowacji posiadają karty inwentarzowe zabytków i są wpisane do rejestru zabytków.

od 12 lat

100 lat historii Domu Sejmikowego w Skierniewicach

Decyzję o budowie nowej siedziby starostwa podjął sejmik skierniewicki w 1921 roku. Budowa budynku zaprojektowanego przez Konrada Kłosa i trwająca do 1926 roku w całości sfinansowana została przez samorząd powiatu.
Wielkim wydarzeniem było uroczyste oddanie do użytku gmachu, które miało miejsce 12 czerwca 1927. W uroczystości uczestniczył ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki.
W budynku, prócz władz powiatowych miała swą siedzibę: Ochotnicza Straż Pożarna, Komenda Policji Państwowej, Urząd Skarbowy, Okręgowe Towarzystwo Rolnicze, Kasa Oszczędnościowa, Poczta, Związek Harcerski, Związek Ziemian, Związek Inwalidów, Związek Strzelecki, Związek Nauczycielski, lekarz powiatowy i weterynarz, architekt powiatowy, sędzia, oraz podprokurator.

Zabytki odzyskują dawny blask. Oświetlenie w starostwie już ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto