Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skierniewicki Rawent. Historia zakładu w fotografiach jego byłych pracowników [ZDJĘCIA]

Roman Bednarek
Roman Bednarek
Wystawę zdjęć o fabryce Rawent i jej załodze nie wszyscy zdążyli obejrzeć, bo krótko była dostępna
Wystawę zdjęć o fabryce Rawent i jej załodze nie wszyscy zdążyli obejrzeć, bo krótko była dostępna Archiwum
Skierniewicki Rawent nierozerwalnie związany jest z historią miasta i dużej części jego mieszkańców. Byli pracownicy skierniewickiego Rawentu udostępnili swoje zdjęcia, dokumentujące życie firmy i jej załogi. Wystawa tych zdjęć odbyła się we wrześniu w holu kina Polonez. Stała krótko, więc nie wszyscy zdążyli ją obejrzeć.

Skierniewicki Rawent w projekcie Fabryka Pomysłów

Skierniewicki Rawent do dziś mocno tkwi w świadomości wielu skierniewiczan, a zwłaszcza mieszkańców osiedla Rawka, którzy w dużej części spędzili w w zakładzie większość swojego życia. Nic dziwnego, że tam właśnie, wśród członków Klubu Seniora Rawka, zrodził się pomysł na projekt Fabryka Pomysłów, zrealizowany przez Zofię Cieślak i Tomasza Staronia. Projekt był dofinansowany z programu Seniorzy w Akcji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

– Według oceny oceny twórców programu nasz projekt należy do dziesięciu najciekawszych projektów w Polsce, które otrzymały dofinansowanie – powiedział podczas wernisażu wystawy Tomasz Staroń.

Skierniewicki Rawent. Historia zakładu w skrócie

Decyzja o budowie w miejscowości Grabina, graniczącej ze Skierniewicami, zakładu konstrukcji stalowych w ramach zjednoczenia Mostostal zapadła na początku 1960 r. Pierwszy etap budowy zakończył się w 1963 r. Powstała hala produkcyjna, biurowiec, stołówka i hotel robotniczy.

Skierniewicki Rawent na początku był Mostostalem, później Chemostalem, zaś w 1970 r. otrzymał nazwę Skierniewickie Zakłady Urządzeń Odpylających i Wentylacyjnych Rawent. Fabryka wytwarzała urządzenia filtrujące, odpylające, różne konstrukcje stalowe, zbiorniki i chłodnice, a także gazy techniczne, pokrywy luków okrętowych dla przemysłu stoczniowego.

W 1991 r. fabryka przyjęła nazwę Rawent SA jako spółka skarbu państwa, po czym weszła do portfela funduszu inwestycyjnego Hetman. W marcu 2020 r. Rawent SA został postawiony w stan likwidacji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto