Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pasja" w MOK w Skierniewicach

Agnieszka Kubik
Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach zaprasza na "Pasję", widowisko wielkopostne w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca. Spektakl będzie można obejrzeć we wtorek 15 kwietnia o godzinie 19 (bilety: przedsprzedaż 30 zł, w dniu spektaklu 35 zł), natomiast 16 kwietnia "Pasję" obejrzą uczniowie skierniewickich szkół.

Z informacji MOK:
Premiera odbyła się 12 kwietnia 2006r. na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca
Spektakl jednoaktowy, czas trwania: 55 min.

choreografia: Elżbieta i Grzegorz Pańtak
muzyka: Paweł Łukowiec
poetyckie teksty pieśni: Henryk Jachimowski
kostiumy: Grzegorz Skawiński
scenografia: Grzegorz Pańtak
przygotowanie chóru: Ewa Robak

Muzyka odtwarzana z taśmy w wykonaniu: soliści: Justyna Steczkowska, Andrzej Piaseczny
Chór Kameralny Fermata
Studenci Instytutu Edukacji Muzycznej UJK
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach pod dyrekcją Jacka Rogali

Widowisko ukazuje temat męki Chrystusa w nieco inny sposób, niż w tradycjach liturgicznych. Głównymi bohaterami są Maria Magdalena i Judasz.

Kielecki Teatr Tańca postanowił spojrzeć na miłość Jezusa poprzez Marię Magdalenę i Judasza, odsuwając fizyczność w tej historii na plan dalszy a skupiając się nad wymową duchową. Może przez to będziemy w stanie zrozumieć Judasza, w jego cierpieniu popełnionego grzechu i wybaczyć mu, nie po to, by osłabiać kategorie etyczno – moralne, ale by uciszać zło. Dać świadectwo siły miłości, która – jak w przypadku Marii Magdaleny – spowodowała przeobrażenie duchowe, potrzebne wielu nam współczesnym.
Poszczególne sceny pomyślane zostały jako teatralne obrazy-znaki, jakby stacje w drodze życia i drodze krzyżowej Jezusa.

Henryk Jachimowski, autor poetyckich tekstów pieśni spektaklu:
Teksty pieśni do „Pasji”, spektaklu taneczno-muzycznego Kieleckiego Teatru Tańca napisałem z myślą, aby uwolnić widza w teatrze od realistycznego opisu drogi i męki Jezusa. Sprzyjał temu zamysł i projekt scenariuszowy tanecznego obrazu scenicznego Elżbiety Szlufik-Pańtak i Grzegorza
Pańtak. To skłoniło mnie do refleksji, że widz w tej nowej teatralnej sytuacji potrzebował będzie jakiegoś wzoru duchowego przeżycia. Pieśni Marii Magdaleny oraz Judasza ułożyłem więc w cykl
wspomnień – jakby spowiedzi, próśb, litanii pytań., wyznań dręczących sumienie w przywoływaniu grzechu i prawdy.

Judasz – jedyna osoba z najbliższego otoczenia Jezusa, najbardziej złożona, pełna sprzeczności, chwiejna w tragicznej rozbieżności między własnymi racjami, doznaniami i zdradą, dramatyczna – ostatecznie w akcie pożegnania nazywa Jezusa przyjacielem.

Maria Magdalena obdarzająca Jezusa wielką młodzieńczą miłością, potem grzesznica, wielka grzesznica – jak nazywał ją Jezus – wyrzucona na bruk, kamienowana i ocalona przez niego, doznaje takiej duchowej przemiany, że staje się przykładem dla wszystkich. Kiedy go już nie ma, patrząc na
krzyż, w którym on zamknął akt swego Ducha, Myśli i Miłości, wyznaje: Wiara moja jak szczyt góry na którą wspinam się, by zbliżyć się do Ciebie, by pytać o Boga, Gdzie jesteś?.

Judasz i Magdalena to osoby wielkie pod wpływem miłości przemiany. „Pasja”, spektakl Kieleckiego Teatru Tańca, projekt kreacji tanecznej i duchowej, będzie powodem do zamyślenia się nad tym, co zdarzyło się wtedy 2000 lat temu i jaki to ma sens dzisiaj, teraz...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto