MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od marca zmiany w popularnym ekoschemacie! Bez szkolenia nie otrzymasz przelewu z dopłatą. W tle nowa płatność i większe środki dla hodowców

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Bez szkolenia nie będzie dopłaty.
Bez szkolenia nie będzie dopłaty. pixabay.com/RENIERn
W połowie marca ruszy nabór wniosków na kolejną kampanię dopłat bezpośrednich, tymczasem już wiadomo, że niektóre płatności będą realizowane na innych zasadach. Zmiany obejmą m.in. ekoschemat dobrostanu zwierząt.

Dopłaty bezpośrednie 2024. Niewielkie zmiany w nowej kampanii

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od kilku tygodni realizuje płatności końcowe z zeszłorocznej kampanii, niedługo na konta rolników trafią też pieniądze za ekoschematy 2023. W połowie marca rozpocznie się wnioskowanie o dopłaty bezpośrednie 2024. Choć nie będzie większych zmian w stosunku do poprzedniego naboru, trzeba mieć na uwadze, że kilka rzeczy zaskoczy.

W tym roku na liście nie będzie płatności dla małych gospodarstw, od stycznia obowiązuje norma GAEC7 w zakresie zmianowania i dywersyfikacji upraw na gruntach rolnych.

Projekt rozporządzenia w konsultacjach

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia zmieniającego obecne ws. szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Za nowe przepisy odpowiada resort rolnictwa.

Dodatkowy wymóg przy wnioskowaniu o ekoschemat dobrostanu zwierząt

Według zapowiedzi Agencji i projektu rozporządzenia, pojawi się wymóg dla ekoschematu Dobrostan zwierząt. W zbliżającej się kampanii trzeba będzie odbyć jednorazowe szkolenie z metod ograniczających stosowanie antybiotyków. Tylko beneficjenci ze zrealizowanym szkoleniem będą mogli otrzymać dopłaty do zwierząt. Zmiana wejdzie w życie 15 marca 2024 r.

Wprowadzenie elementu ma na celu podniesienie świadomości hodowców na temat nadmiernego stosowania antybiotyków wśród zwierząt. W planach jest ograniczenie antybiotykoterapii o 10 procent do 2030 roku. Realizacją spotkań zajmą się m.in. ośrodki doradztwa rolniczego.

Oczekiwanym efektem proponowanej zmiany będzie wzrost poziomu wiedzy wśród rolników z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków, co może przyczynić się do przeciwdziałania nasilającemu się zarówno wśród zwierząt, jak i wśród ludzi, zjawisku oporności na przeciwdrobnoustrojowe produkty lecznicze, w tym na antybiotyki, czytamy w dokumencie.

Dobrostan zwierząt jest znany rolnikom z wcześniejszego PROW 2014-2020, w 2023 roku pojawił się jako ekoschemat, który rozszerzono o kilka gatunków zwierząt.

Celem echoschematu Dobrostan zwierząt jest zachęcenie rolników do stosowania podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt. Wsparcie można uzyskać za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa i powszechnie stosowane praktyki, przypomina resort rolnictwa.

W planach nowa płatność i wsparcie dla hodowców koni

Nie tylko obowiązek udziału w szkoleniu będzie zmianą w zakresie ekoschematu Dobrostan zwierząt. W nowej kampanii pojawi się płatność dobrostanowa.

Planowana jest też nowa płatność dobrostanowa dla rolników uczestniczących w krajowych systemach jakości (obecnie są to: system QMP dla bydła rzeźnego i system QAFP dla świń, kurcząt brojlerów i indyków rzeźnych) z tytułu obowiązujących w tych systemach ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków, przekazuje rzecznik prasowy ARiMR.

Rozporządzenie objęło również utrzymujących konie. Dotychczas w płatnościach brakowało mechanizmu porządkującego przydzielanie wsparcia.

Wprowadzenie przepisów, dzięki którym możliwe będzie wykluczenie z płatności dobrostanowej do krów mamek lub do krów mlecznych zwierzęcia uwzględnionego wcześniej w płatności dobrostanowej do opasa. Oczekiwanym efektem proponowanej zmiany będzie wyeliminowanie możliwości przyznawania wsparcia dobrostanowego do zwierząt hodowlanych w ramach płatności
dobrostanowej do zwierząt rzeźnych, czyli niezgodnie z PS WPR 2023-2027
, widnieje w projekcie.

Źródła: ARiMR, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto