MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Adam Nowak: „Chcemy, aby rolnicy mogli sprawnie, szybko i skutecznie sięgać po środki finansowe”

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
"Proszę rolników o to, żeby pamiętali, że już od 15 marca rusza kampania przyjmowania wniosków o płatności bezpośrednie" – mówi wiceminister rolnictwa Adam Nowak
"Proszę rolników o to, żeby pamiętali, że już od 15 marca rusza kampania przyjmowania wniosków o płatności bezpośrednie" – mówi wiceminister rolnictwa Adam Nowak Marcin Stadnicki
Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie rusza już w piątek. To ważny czas dla rolników, także z naszego regionu. Wnioski mogą oni składać do 15 maja. „Wszystkim nam zależy, żeby te 17 mld zł, zamiast leżeć na kontach i lokatach w Brukseli, pracowały na rzecz polskiego rolnictwa i polskiej gospodarki” - mówi Adam Nowak, wiceminister rolnictwa, z którym rozmawialiśmy o dopłatach, ale i wsparciu organizacji społecznych.

Rusza nabór wniosków na dopłaty bezpośrednie. Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy? Jakie kroki powinni podjąć właściciele gospodarstw rolnych, aby zadbać o stabilizację dochodów w tym trudny dla rolnictwa czasie?

Jako mieszkańcowi regionu sieradzkiego – gdzie ważnym sektorem gospodarczym jest rolnictwo, a jednocześnie wiceministrowi rolnictwa, zależy mi, aby środki finansowe na wsparcie rolnictwa przeznaczane były szybko i sprawnie. Dlatego proszę rolników o to, żeby pamiętali, że już od 15 marca rusza kampania przyjmowania wniosków o płatności bezpośrednie. Najprostszą metodą na szybkie otrzymania dopłat jest złożenie przez rolnika wniosku w terminie, czyli do 15 maja. Każde wydłużenie terminu, każde opóźnienie w naborze będzie powodowało opóźnienie w wypłacie dopłat.
Wszystkim nam zależy, żeby te 17 mld zł, zamiast leżeć na kontach i lokatach w Brukseli, pracowały na rzecz polskiego rolnictwa i polskiej gospodarki.
Dopłaty bezpośrednie są ważnym elementem stabilizującym finanse gospodarstw rolnych, ale wiemy, że sytuacja w rolnictwie jest wyjątkowo trudna. Dlatego planowane jest dodatkowe wsparcie, które wkrótce ogłoszą premier Donald Tusk i minister Czesław Siekierski. Będzie to wsparcie dla producentów zbóż w formie dopłat, mających na celu stabilizację rynku. Sytuacja jest trudna jak nigdy dotąd, a skutki tej sytuacji nie leżą po stronie obecnego rządu. Winna jest temu z jednej strony Rosja, która poprzez agresję na Ukrainę przyczyniła się do zaburzeń na rynkach rolnych, a z drugiej strony zaniedbania i brak zdolności negocjacyjnych naszych poprzedników.
Gospodarstwa rolne są gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Dlatego chcemy, aby wsparcie płynęło z różnych źródeł. Zależy nam nie tylko na wsparciu rolników i ich gospodarstw ze środków przewidzianych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Jesteśmy na etapie negocjacji, zwiększenia środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy, zarówno na rolnictwo 4.0, na nowe, innowacyjne maszyny, na wsparcie przetwórców, podmiotów skupowych, ale też eksporterów. Rozwiązanie problemów rolników zależy od sprawnego działania całego łańcucha dostaw.

Czy rolnicy mogą liczyć na doradztwo w zakresie przygotowania i składania wniosków?

Chcemy, aby rolnicy mogli sprawnie, szybko i skutecznie sięgać po środki, po wsparcie, które dla nich przygotowaliśmy. Dlatego złożyliśmy stosowny wniosek, aby ośrodki doradztwa rolniczego mogły udzielać bezpłatnej pomocy wszystkim zainteresowanym rolnikom, w zakresie przygotowywania wniosków o płatności bezpośrednie, o te 17 mld zł, które czekają na polskich rolników. Pokazujemy, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie jest jedyną instytucją, która wspiera rolników, mamy także doradztwo rolnicze, są też różne formy w ramach działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Chcemy aby wszystkie te formy wsparcia, od wszystkich instytucji podległych Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi były spójne i dostępne dla rolników.

Wsparcie, o którym pan wspomniał dotyczy rolnictwa, funkcjonowania gospodarstw rolnych. To szczególnie ważne w tym trudnym czasie, jednak w budżecie Ministerstwa Rolnictwa są środki przeznaczone także dla organizacji społecznych. Kto i na jakie wsparcie może liczyć?

Oczywiście, zwłaszcza w przededniu Świąt Wielkanocnych warto wspomnieć także o działaniach wspierających funkcjonowanie na przykład kół gospodyń wiejskich.
Równie ważne są dla nas sprawy związane z tradycją, dziedzictwem kulturowym i aktywnością społeczną mieszkańców polskiej wsi. Dlatego zapewniam i potwierdzam, że w budżecie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi mamy zapewnione środki na wsparcie kół gospodyń wiejskich w ramach tzw. bonu frekwencyjnego. Te dodatkowe środki dla KGW i orkiestr dętych – działających w gminach do 20 tys. mieszkańców – to 532,75 mln zł i są to środki z rezerwy celowej.
Środki te nie są wypłacane teraz przed wyborami samorządowymi, żeby nadmiernie ich nie upolityczniać, nie wiązać z konkretnymi osobami, tylko aby należycie wykorzystać je do rozwoju KGW, organizacji działających na rzecz rozwoju polskiej wsi i rolnictwa. Jesteśmy na etapie konsultacji zmiany, która powodowałaby, że nie tylko KGW zarejestrowane w ARiMR będą mogły dostać te środki, ale szerzej także KGW funkcjonujące jako społeczno-zawodowe organizacje rolników czy w innych formach prawnych.
W planie finansowym ARiMR na pomoc dla KGW zapewnione są środki około 120 mln zł, które pozwolą na realizację różnych ambitnych zadań i projektów. W tym przedświątecznym czasie jest sporo takich projektów. Chociażby konkursy na palmy wielkanocne, różne aktywności związane z promocją i prezentacja stołów wielkanocnych, czy tez inne tradycje lokalne. Na przykład w moim rejonie sieradzkim to jest chodzenie z kogutkiem, co jest tradycyjnym nawiązaniem do działań poprzednich pokoleń.

Czy mógłby pan wyjaśnić czemu służą te formy wsparcia i jakie korzyści mają przynieść w dalszej perspektywie?

Prowadzone działania służą polskim rolnikom i mieszkańcom wsi, a także wszystkim konsumentom żywności. Mają one na celu zapewnienie – w tej wyjątkowo trudnej sytuacji ekonomicznej i społecznej – odpowiednich formy wsparcia, które nie tylko na krótki okres załagodzą sytuację finansową rolników, ale w dalszej perspektywie przełożą się na ceny oferowane konsumentom. Działania te mają na celu przede wszystkim stabilizację rynku.
Stabilizacja sytuacji na rynkach rolnych i poprawa kondycji gospodarstw rolnych jest dzisiaj naszym priorytetem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto