Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w Skierniewicach. "Nad Niemnem" czytano nad Łupią. ZDJĘCIA

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
W niedzielne popołudnie (10 września) Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zaprosiła swoich czytelników i czytelniczki na Bulwar Przyjaźni Polsko-Francuskiej. To właśnie w tym miejscu odbyła się skierniewicka odsłona ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.

W tym roku w ramach akcji czytano wydaną 135 lat temu powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

- Eliza Orzeszkowa była silną kobietą, która poradziła sobie w dziewiętnastym wieku bez męża, z którym się rozstała i która samodzielnie się utrzymywała. Natomiast co do „Nad Niemnem” została napisana językiem używanym ponad sto lat temu. Ale należy pamiętać, ze powieść została napisana na zamówienie „Tygodnika Ilustrowanego”. Wtedy książka spotkała się z dobrym odbiorem – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach, Izabela Strączyńska.

"Warto sięgać po współczesną literaturę"

Po raz pierwszy to pisarka i jej utwór są bohaterami „Narodowego Czytania”, choć autorki pojawiły się cztery lat temu, kiedy w ramach akcji czytano nowele. Wśród nich znalazły się nowele „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej oraz „Dym” Marii Konopnickiej. Jednak jak podkreśla dyrektor skierniewickiej biblioteki, Izabela Strączyńska, płeć autora nie jest najistotniejsza w przypadku książek:

- Warto zwrócić uwagę na dobrą literaturę polską. To w tej chwili jest czytane nie wykracza poza okres drugiej wojny światowej i to jest smutne. Tu nie chodzi o podział na mężczyzn i kobiety, tylko o to, że uznajemy, że kanon literatury skończył się przed 1939 rokiem. Jeżeli chcemy promować czytelnictwo, warto sięgnąć po książki współczesne.

"Truskawkowi Rodzice" wcieli się w bohaterów "Nad Niemnem"

Współczesnych akcentów powieść sprzed 135 lat dodać miała grupa teatralna „Truskawkowi Rodzice”. Aktorzy i aktorki znani są skierniewickiej publiczności z innego repertuaru. O pracy nad tekstem mówi kierująca grupą Aneta Maszewska-Szymczak:

- Znani jesteśmy przede wszystkim z twórczości dla dzieci, wiec dla nas było to niełatwe i dla mnie ogromny stres. Jako ze publiczność kojarzy nas z performerskiej strony i od takiej strony podeszliśmy do „Narodowego Czytania”. W naszej interpretacji „Nad Niemnem” pojawiło się trochę humoru, może nie tyle co w dziecięcych sztukach, trochę muzyki. Ale są również poważne rozmowy. Spektakl kończy się piosenką Stanisława Sojki „Tolerancja”. Według mnie utwór idealnie wpisała się w wybrane fragmenty powieści.

Oprócz scenek przygotowanych przez grupę „Truskawkowi Rodzice” fragment powieści czytali zaproszeni goście: Jarosław Chęcielewski (zastępca Prezydenta Miasta Skierniewice), prof. Dorota Konopacka (dyrektor Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego), Anna Majda-Baranowska (pracownik Muzeum Historycznego Skierniewic), Ilona Paluchowska (zastępca dyrektora do spraw merytorycznych Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach) i Dariusz Seliga (prezes Zarządu PKP Cargo).
W przyszłym roku lekturą w czasie „Narodowego Czytania” będzie dramat Juliusza Słowackiego – „Kordian”.

Narodowe Czytanie w Skierniewicach. "Nad Niemnem" czytano na...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto