MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Maszyny rolnicze na licytacjach komorniczych na przełomie 2023/2024 roku. W przetargach nie tylko ciągniki

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Problemy gospodarzy kończą się niekiedy licytacją komorniczą. W ten sposób zbywane są m.in. ciągniki.
Problemy gospodarzy kończą się niekiedy licytacją komorniczą. W ten sposób zbywane są m.in. ciągniki. pixabay.com/zdenekmusil6300, zdjęcie ilustracyjne
Jeszcze pod koniec 2023 roku i już w styczniu 2024 roku komornicy zaplanowali kilka licytacji, podczas których będzie można nabyć maszyny rolnicze. Na liście są między innymi ciągniki o wartości ponad 200 tysięcy złotych. Podpowiadamy, kto musi złożyć rękojmię i do kiedy trzeba zapłacić w przypadku wygranej.

Spis treści

Ciągniki i inne sprzęty na licytacjach komorniczych w grudniu 2023 i styczniu 2024

Obwieszczenia o licytacjach komorniczych można znaleźć w serwisie internetowym Krajowej Rady Komorniczej. Nas interesują tym razem ruchomości — maszyny rolnicze. W tabeli znajdują się mniej lub bardziej szczegółowe informacje o przedmiotach licytacji, suma oszacowania danej maszyny czy innego przedmiotu, cena wywołania oraz wysokość najniższego postąpienia.

Informacja o licytacji w połowie grudnia pochodzi z województwa lubelskiego. Rolnikowi, który utrzymuje krowy, przyda się schładzalnik do mleka wannowy 1100 l JAPY, którego suma oszacowania wynosi 4,5 tys. zł, cena wywołania 3 375,00 zł. Jest też drugi schładzalnik do mleka Mueller 0-900 cysternowy z agregatem 3700 l z ceną wywołania 10 tys. zł i ceną wywołania 7,5 tys. zł.

Kolejne przykłady dotyczą ciągników rolniczych na licytacji:

 • Opolskie: ciągnik rolniczy Case IH Maxxum 125, z 2012 r. - sumowa oszacowania 250 tys. zł, cena wywołania 125 tys. zł.
 • Dolnośląskie: ciągnik Massey Ferguson 5475, suma oszacowania 210 tys. zł, cena wywołania 105 tys. zł.
 • Wielkopolskie: ciągnik rolniczy STEYR SJA 4095 MULTI, suma oszacowania prawie 338 tys. zł, cena wywołania niemal 169 tys. zł.

Na licytacji w województwie podkarpackim można zdobyć takie przedmioty, jak szafka ubraniowa BHP, paleciak, kosiarka, regał, kompresor, giętarka czy stół stalowy w cenach wywołania od 60 do 200 zł.

W Opolskim komornik w drugiej połowie stycznia 2024 zamierza licytować kombajn zbożowy Z056, rok 1990, brak tabliczki znamionowej, suma oszacowania 40 tys. zł, cena wywołania 30 tys. zł.

Zasady licytacji komorniczych. Kiedy trzeba wpłacić rękojmię?

Jak wziąć udział w licytacji u komornika? Komornicy w ogłoszeniach przypominają zapisy Kodeksy postępowania cywilnego.

Art. 867 1 kpc mówi o tym, że przystępujący do przetargu ma obowiązek złożyć rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. Nie zawsze trzeba będzie takie wpłaty dokonać. Rękojmi nie składa się, jeżeli suma oszacowania jest niższa niż 5 tysięcy złotych.

Czy to stracone pieniądze, jeśli przegramy licytację? Nie. Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się; pozostałym licytantom rękojmię zwraca się niezwłocznie.

Zwycięzca licytacji może utracić rękojmię, jeśli nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny. Jednocześnie skutki przybicia wygasają. Pojawia się kolejne pytanie: gdzie trafiają te pieniądze?

 • Z utraconej rękojmi pokrywa się koszty egzekucji związanej ze sprzedażą,
 • reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji
 • albo jeżeli egzekucja została umorzona, jest przelewana na dochód Skarbu Państwa.

Nieco inaczej wygląda sprawa rękojmi, gdy mówimy o wierzycielu.

Rękojmi nie składa wierzyciel przystępujący do przetargu, któremu przysługuje wierzytelność o wartości nie niższej od wysokości rękojmi i jeżeli do tej wysokości jego wierzytelność oraz prawa korzystające z pierwszeństwa przed tą wierzytelnością znajdują pokrycie w cenie wywołania.
Jeżeli wartość wierzytelności jest niższa od wysokości rękojmi albo znajduje tylko częściowe pokrycie w cenie wywołania, wysokość rękojmi obniża się - w pierwszym przypadku do różnicy między pełną rękojmią a wartością wierzytelności, w drugim przypadku - do części wartości wierzytelności niepokrytej w cenie wywołania.

Jak i kiedy zapłacić za wylicytowaną u komornika maszynę rolniczą?

Kolejny artykuł Kodeksu postępowania cywilnego (Art. 871) reguluje kwestie zapłaty za wylicytowaną ruchomość, na przykład ciągnik.

Cenę nabycia trzeba zapłacić natychmiast po udzieleniu nabywcy przybicia, ale nie zawsze musi to być tego samego dnia. Jeśli cena nabycia przewyższa 500 złotych, obowiązek nabywcy ogranicza się do złożenia natychmiast 1/5 ceny, nie mniej jednak niż 500 złotych, przy czym resztę ceny, na którą zalicza się złożoną rękojmię, uiszcza się w dniu następnym w godzinach urzędowania kancelarii komorniczej lub na rachunek bankowy komornika do godziny 18 dnia następnego.

Jeżeli ten dzień przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, cenę uiszcza się w następnym dniu po dniu albo dniach wolnych od pracy, wynika z kodeksu.

Kto nie może wziąć udziału w licytacji komorniczej?

Ruchomości można oglądać w dzień licytacji w miejscu i czasie oznaczonym w obwieszczeniu. Jednocześnie komornicy zaznaczają, że licytacja może się nie odbyć bez podania przyczyny. W przetargu nie mogą uczestniczyć:

 • dłużnik,
 • komornik,
 • ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo,
 • osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym
 • oraz licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji.

Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu. Pełnomocnictwo do udziału w przetargu powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym, chyba że chodzi o pełnomocnictwo udzielone adwokatowi lub radcy prawnemu (art. 867(2) kpc).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Maszyny rolnicze na licytacjach komorniczych na przełomie 2023/2024 roku. W przetargach nie tylko ciągniki - Strefa Agro

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto