MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kombajny i ciągniki rolnicze na licytacjach komorniczych w lutym 2024. Fendt czy może New Holland?

Redakcja Strefy Agro
Nie każdy może wziąć udział w licytacji komorniczej. Wykluczeni są m.in. małżonkowie i dzieci dłużników.
Nie każdy może wziąć udział w licytacji komorniczej. Wykluczeni są m.in. małżonkowie i dzieci dłużników. pixabay.com/glarcombe, zdjęcie ilustracyjne
Zaledwie 10-letnie kombajny zbożowe będzie można wylicytować podczas przetargu u komorników w województwie łódzkim i podkarpackim. Na licytacjach komorniczych pojawią się również ciągniki rolnicze, schładzarka do mleka, przyczepa czy ładowarka. Poznaj ceny wywołania i zasady udziału w przetargu u komornika.

Spis treści

Jeszcze w styczniu (26.01) w województwie wielkopolskim na licytację trafi paszowóz TraiilesLine Compact 10, siewnik POTTINGER VITASEM 302A, rozsiewacz do nawozu RAUCH AXIS M20.2Q i opryskiwacz John Deere z 2017 roku. Jakie licytacje komornicy zaplanowali na luty 2024?

Maszyny rolnicze na licytacjach komorniczych w lutym 2024

 • Lubelskie, 2 lutego. Schładzalnik do mleka wannowy 1100l JAPY z ceną wywołania 2 2250 zł, suma oszacowania 4,5 tys. zł. Schładzalnik do mleka Mueller 0-900 cysternowy z agregatem 3700l w cenie wywołania 5 tys. zł, sumą oszacowania 10 tys. zł,
 • Łódzkie, 7 lutego. Tu powinni wybrać się Ci, którym potrzebny kombajn zbożowy. Fendt, typ 6275L MCS z 2014 r. wraz z wyposażeniem, tj. hederem i wózkiem — cenę wywołania ustalono na blisko 477 tys. zł, a sumę oszacowania na prawie 636 tys. zł.
 • Pomorskie, 7 lutego. Ciągnik rolniczy URSUS C 355 z 1970 roku można licytować od 7,5 tys. zł (cena wywołania), zaś ładowacz hydrauliczny dwuosiowy od 2 250 zł,
 • Podkarpackie, 14 lutego. Na jednej z licytacji pojawi się kombajn zbożowy New Holland, TC 5070 z 2024 roku. Suma oszacowania to 390 tys. zł, a cena wywołania 292,5 tys. zł. Ruchomości można oglądać w dzień licytacji. Podobnie jak licytowaną w tym samym czasie i miejscu przyczepę Pronar T 672/1 z ceną wywołania ponad 41 tys. zł i ładowarkę Manitou MLT 634-120 LSU z 2010 roku z ceną wywołania ponad 116 tys. zł.

Na początku marca komornik z Mazowieckiego planuje licytację ciągnika rolniczego Władimirec T 25A1 z 1980 r. Cena wywołania to 9 tys. zł.

Kiedy trzeba wpłacić rękojmię? Zasady licytacji komorniczych

Komornicy w ogłoszeniach przypominają zapisy Kodeksy postępowania cywilnego, które wyjaśniają, jak wziąć udział w licytacji u komornika.

Art. 867 1 kpc mówi o tym, że przystępujący do przetargu ma obowiązek złożyć rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. Nie zawsze trzeba będzie takie wpłaty dokonać. Rękojmi nie składa się, jeżeli suma oszacowania jest niższa niż 5 tysięcy złotych.

Czy to stracone pieniądze, jeśli przegramy licytację? Nie. Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się; pozostałym licytantom rękojmię zwraca się niezwłocznie.

Zwycięzca licytacji może utracić rękojmię, jeśli nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny. Jednocześnie skutki przybicia wygasają. Pojawia się kolejne pytanie: gdzie trafiają te pieniądze?

 • Z utraconej rękojmi pokrywa się koszty egzekucji związanej ze sprzedażą,
 • reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji
 • albo jeżeli egzekucja została umorzona, jest przelewana na dochód Skarbu Państwa.

Nieco inaczej wygląda sprawa rękojmi, gdy mówimy o wierzycielu.

Rękojmi nie składa wierzyciel przystępujący do przetargu, któremu przysługuje wierzytelność o wartości nie niższej od wysokości rękojmi i jeżeli do tej wysokości jego wierzytelność oraz prawa korzystające z pierwszeństwa przed tą wierzytelnością znajdują pokrycie w cenie wywołania.
Jeżeli wartość wierzytelności jest niższa od wysokości rękojmi albo znajduje tylko częściowe pokrycie w cenie wywołania, wysokość rękojmi obniża się - w pierwszym przypadku do różnicy między pełną rękojmią a wartością wierzytelności, w drugim przypadku - do części wartości wierzytelności niepokrytej w cenie wywołania.

Jak i kiedy zapłacić za wylicytowaną u komornika maszynę rolniczą?

Kolejny artykuł Kodeksu postępowania cywilnego (Art. 871) reguluje kwestie zapłaty za wylicytowaną ruchomość, na przykład ciągnik.

Cenę nabycia trzeba zapłacić natychmiast po udzieleniu nabywcy przybicia, ale nie zawsze musi to być tego samego dnia. Jeśli cena nabycia przewyższa 500 złotych, obowiązek nabywcy ogranicza się do złożenia natychmiast 1/5 ceny, nie mniej jednak niż 500 złotych, przy czym resztę ceny, na którą zalicza się złożoną rękojmię, uiszcza się w dniu następnym w godzinach urzędowania kancelarii komorniczej lub na rachunek bankowy komornika do godziny 18 dnia następnego.

Jeżeli ten dzień przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, cenę uiszcza się w następnym dniu po dniu albo dniach wolnych od pracy, wynika z kodeksu.

Kto nie może wziąć udziału w licytacji komorniczej?

Ruchomości można oglądać w dzień licytacji w miejscu i czasie oznaczonym w obwieszczeniu. Jednocześnie komornicy zaznaczają, że licytacja może się nie odbyć bez podania przyczyny. W przetargu nie mogą uczestniczyć:

 • dłużnik,
 • komornik,
 • ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo,
 • osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym
 • oraz licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji.

Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu. Pełnomocnictwo do udziału w przetargu powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym, chyba że chodzi o pełnomocnictwo udzielone adwokatowi lub radcy prawnemu (art. 867(2) kpc).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kombajny i ciągniki rolnicze na licytacjach komorniczych w lutym 2024. Fendt czy może New Holland? - Strefa Agro

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto