Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lada dzień rozpocznie się przebudowa Rynku w Skierniewicach

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz
Po blisko pięciu miesiącach zakończył się proces wyłaniania wykonawcy, który podejmie się przebudowy głównego placu Skierniewic. Wykonawcą została firma z Lublina.

Betonoza

Temat przebudowy i zazielenienia skierniewickiego Rynku obecny jest zarówno w mediach, jak i działaniach podejmowanych przez władze miasta od wielu miesięcy.
Pozbawiony charakteru, a przede wszystkim choćby skrawka cienia główny plac Skierniewic nie cieszy się uznaniem mieszkańców i uznawany jest za flagowy przykład „betonozy”. Zieleń z Rynku zniknęła całkowicie podczas przebudowy, jaka miała miejsce w latach 2005-2006. Wówczas wycięto rosnące tam od lat 50. XX wieku wierzby, wyłożono plac kostką granitową tworząc na środku fontannę nawiązującą kształtem do fundamentów dawnego, nie istniejącego już ratusza.

Koncepcja wybrana przez mieszkańców

Pod wpływem opinii społecznej już w 2021 roku magistrat zlecił pierwsze prace związane z opracowaniem koncepcji zazielenienia placu. Konsultacje społeczne związane z wyborem wariantu ewentualnych zmian odbyły się w lipcu 2022. Wówczas przedstawiono mieszkańcom dwa warianty przebudowy: pierwszy jednoetapowy, w ramach którego ponad 630 m² powierzchni miałoby być przekształconych w przestrzeń zieloną i drugi, wybrany do realizacji, zakładający zazielenienie 800 m2, pozwalający w przyszłości na przebudowanie płyty głównej.

Wybór wykonawcy

Latem ubiegłego roku pojawiły się fundusze na planowaną inwestycję - miasto Skierniewice otrzymało na ten cel 3 mln 430 tys. zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, zaś jesienią ruszyła procedura mająca wyłonić wykonawcę zadania.
Niestety, dwa pierwsze przetargi ogłoszone w październiku i listopadzie 2023 roku zakończyły się fiaskiem. Do trzeciego, rozstrzygniętego w styczniu zgłosiły się dwie firmy: jedna ze Skierniewic, druga z Lublina. Skierniewiczanie złożyli korzystniejszą ofertę i początkowo to oni typowani byli jako wykonawca inwestycji. Jednak konkurenci odwołali się od decyzji miasta do Krajowej Izby Odwoławczej, argumentując iż miejscowe przedsiębiorstwo nie spełnia warunków wymaganych przez zamawiającego.
Ostatecznie, po kolejnych tygodniach zwłoki spowodowanej procedurami związanymi z odwołaniem i wycofaniem się z przetargu skierniewickiej firmy, przebudowę Rynku ratusz powierzył spółce Garden Designers z Lublina za kwotę blisko 4 mln 250 tys. zł.
Przedsiębiorstwo, które lada dzień rozpocznie prace w centrum Skierniewic ma na swoim koncie rewitalizacje parków i zagospodarowanie przestrzeni publicznej, między innymi, w Lublinie, Krakowie, Puławach, Warszawie czy Siewierzu.

Zielony Rynek

– Przeszło 40 drzew, dużo terenu zielonego, zupełnie nowe alejki, ławeczki. Całkiem inny Rynek, nie tylko betonoza. Będzie realizowane to, co w konsultacjach wybrali mieszkańcy – zapewnia Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic.

Przypomnijmy, wybrana do realizacji koncepcja zakłada posadzenie 47 drzew na 800 m2. Nasadzenia przyjmą formę litery „U” wzdłuż trzech pierzei Rynku, natomiast strona przyległa do ratusza pozostanie odsłonięta. Na taki kształt koncepcji miała wpływ opinia konserwatora zabytków, który uznał, że Rynek musi zachować funkcję placu.

Lada dzień rozpocznie się przebudowa Rynku w Skierniewicach

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto