Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwietniowa odsłona Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Eroica" w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Łukasz Saptura. Ostatnim seansem w dotychczasowym miejscu był pokaz filmu "Inni ludzie". Wtedy z widzami spotkała się także reżyserka Aleksandra Terpińska.
Tegoroczny kwiecień to ważny miesiąc w ponad czterdziestoletniej historii skierniewickiego Dyskusyjnego klubu Filmowego „Eroica”. Po czterech dekadach zmienia miejsce. Widzowie jednak nie powinni się martwić. Seanse zostały przeniesione do sali koncertowej Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach. Na inaugurację nowego miejsca – klasyka światowego kina.

We wtorek 5 kwietnia w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Eroica” widzowie będą mogli zobaczyć, być może nie po raz pierwszy, ale po raz pierwszy na dużym ekranie, film Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna”. Dlaczego ta produkcja zainauguruje nowe miejsce filmowych spotkań? Mówi Agnieszka Skoczek, koordynująca prace klubu:

- Wybrałam ten film dlatego, ponieważ jest arcydziełem sztuki filmowej, jest niezwykły wizualnie i dźwiękowo, a w nowej sali są możliwości do mocniejszego wyeksponowania tych cech "Odysei kosmicznej". Ponieważ DKF wkracza w nową erę, zamykamy jedne drzwi, otwieramy drugie - drzwi nowych możliwości, a "Odyseja..." też o tym opowiada i stawia pytania o zmierzanie człowieka, i tak mi się skojarzyło z sytuacją DKFu. Skąd jesteśmy i dokąd będziemy zmierzać jako klub, co nas czeka w nowym miejscu, jak rozwiną się nasze skrzydła.

Seans rozpocznie się o godzinie 19. I to kolejna zmiana w skierniewickim Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Do tej pory pokazy zaczynały się o godzinie 20, niekiedy o 19.30. Od najbliższego wtorku to godzina 19 będzie główną godziną ich rozpoczęcia. Choć jak podkreśla Agnieszka Skoczek, może się to jeszcze zmienić – wszystko zależy od widzów:

- Ze względu na długość filmu niekiedy brakowało czasu na spotkanie lub dyskusję po seansie. Jeśli dochodziła do tego prelekcja, to zdarzało się wychodziliśmy z kina krótko przed północą. Jednak 19:00 nie będzie żelazną godziną. Kwiecień będzie czasem do sprawdzenia, nie zamykam się na głosy widzów i chcę podejść do tematu elastycznie.

Jakie filmy zobaczyć będzie można w kwietniowe wtorki?

W ramach drugiego kwietniowego seansu Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Eroica” widzowie będą mogli zobaczyć animowany film dokumentalny „Przeżyć”. Reżyser oscarowego „Parasite” Bong Joon Ho powiedział o tej produkcji: „Najbardziej poruszające kino, jakie obejrzałem w tym roku”. Bohaterem filmu jest 36-letni naukowiec. Od dwudziestu lat skrywa bolesną tajemnicę. Jej ujawnienie spowoduje, że jego dotychczasowe życie, które układa sobie z narzeczoną może diametralnie się zmienić. Dzięki animacji duński reżyser odtwarza historię naukowca, który jest jednocześnie jego kolegą z czasów szkolnych.

Film był w tym roku nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, najlepszy pełnometrażowy film animowany oraz najlepszy film międzynarodowy. Nie zwyciężył w żadnej z kategorii. W ostatniej z wymienionych pokonał go „Drive My Car” i ta produkcja zostanie pokazany w ramach DKFu w poświąteczny wtorek – 19 kwietnia.

Reżyser Ryūsuke Hamaguchi ekran przeniósł jedno z opowiadań Harukiego Murakamiego z tomu „Mężczyźni bez kobiet”. Bohaterem jest wdowiec Yusuke, który wyjeżdża po śmierci żony do Hiroszimy, gdzie w tamtejszym teatrze reżyseruje „Wujaszka Wanię”. W roli głównej ma zagrać Koji i wszystko wskazuje na to, że łączyło go głębokie uczucie ze zmarłą żoną. Jak będzie wyglądała konfrontacja dwóch mężczyzn i jaka jest prawda? - tego widzowie dowiedzą się 19 kwietnia.

26 kwietnia kolejny skandynawski reżyser w tym miesiącu w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Eroica”. Tym razem Norweg – Joachim Trier i jego nowy film „Najgorszy człowiek na świecie”.

Bohaterką filmu jest Julia, która przed trzydziestymi urodzinami postanawia poukładać swoje skomplikowane życie uczuciowe. Choć jest w związku z rysownikiem Akselem, nie jest do końca z nim szczęśliwa. Na imprezie dziewczyna poznaje Eivinda, który jest zupełnie inny pod względem charakteru i podejścia do życia niż Aksel. Kto ostatecznie okaże się tytułowym najgorszym człowiekiem na świecie? Przed seansem będę miał przyjemność opowiedzieć o filmowej twórczości Joachima Triera.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto