Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec z wieczystym użytkowaniem. Nie wiadomo, ile zapłacimy za własność

Marcin Niklewicz
W Skierniewicach około 8 tysięcy użytkowników wieczystych stanie się właścicielami
W Skierniewicach około 8 tysięcy użytkowników wieczystych stanie się właścicielami archiwum ITS
Po 1 stycznia dotychczasowi użytkownicy wieczyści nieruchomości pod zabudową mieszkaniową stają się ich właścicielami. W Skierniewicach dotyczy to około 8 tysięcy użytkowników. Ale mieszkańcy nie odczują zmiany, dopóki rada miasta nie zadecyduje o kosztach nabycia własności.

Ustawa o likwidacji użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe i przekształceniu go w prawo własności kończy żywot przepisu specyficznego dla polskiego prawa, a wywodzącego się jeszcze z PRL. Statystycznego Kowalskiego nie czeka jednak rewolucja.

Dotąd przekształcenie również było możliwe, ale odbywało się na wniosek użytkownika. Teraz będzie dokonywać się automatycznie, poprzez zmiany zapisów w księgach wieczystych, do których zobowiązane są samorządy.

Dotychczasową opłatę za użytkowanie wieczyste (1 proc. wartości nieruchomości rocznie przez cały okres użytkowania wieczystego) zastąpi tzw. opłata przekształceniowa, uiszczana przez 20 lat. Tak samo, jak do tej pory, będzie można wpłacić ją jednorazowo.

- Czekaliśmy na tę ustawę - mówi Krzysztof Tułacz, prezes Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Praktycznie całość zasobów (poza jednym blokiem) największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej było dotąd w użytkowaniu wieczystym. SSM nie występowała o przekształcenie. W budynkach wielorodzinnych część lokali stanowi odrębną własność i konieczne było uzyskanie zgody od lokatorów wszystkich mieszkań w każdym bloku. Teraz przekształcenie nastąpi automatycznie.

Prezes Krzysztof Tułacz nie przewiduje jednak dokonania przez spółdzielnię jednorazowej spłaty opłaty przekształceniowej, która przy tak dużych zasobach wyniosłaby miliony złotych. Nic nie zmieni nawet ewentualna bonifikata, która stanowi pomoc publiczną, a ta nie może przekroczyć 200 tys. euro w ciągu 3 lat (nadwyżkę trzeba zapłacić).

Bonifikata raz jeszcze

Na jednorazową spłatę zdecydować się mogą natomiast użytkownicy posiadający odrębne prawo własności. Koszty jednak nie są jeszcze znane. Samorząd może bowiem ustalić bonifikatę i już na początku 2012 roku skierniewiccy radni uchwalili bonifikatę 90 proc., ale...

- Od 1 stycznia przekształcenie następuje z mocy prawa, dlatego konieczne będzie podjęcie nowej uchwały - wyjaśnia Barbara Tracz, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami skierniewickiego magistratu.

Do momentu jej podjęcia dla około 8 tysięcy użytkowników wieczystych w Skierniewicach nowe przepisy sprowadzają się zatem do zmiany nazwy opłaty i zapisu w księdze wieczystej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto