Konflikt w gminie Skierniewice. Wójt bez votum zaufania i absolutorium

Zuzanna Gawałkiewicz
Zuzanna Gawałkiewicz
Narasta konflikt pomiędzy wójtem i Radą Gminy Skierniewice. Podczas ostatniej sesji radni nie udzielili wójtowi Czesławowi Pytlewskiemu ani votum zaufania, ani absolutorium. Wójt straszy paraliżem gminy, przewodniczący rady twierdzi, że mieszkańcy nie ucierpią wskutek rozgrywek na szczycie gminnej władzy.

Gdyby było dobrze...

Gdy współpraca w samorządzie przebiega poprawnie model działania jest prosty: w pierwszym półroczu wójt przedstawia raport o stanie gminy za rok ubiegły i na jego podstawie radni udzielają mu votum zaufania. Analogiczna sytuacja dotyczy spraw finansowych. Pozytywnie ocenione przez Regionalną Izbę Obrachunkową oraz złożoną z radnych komisję rewizyjną sprawozdanie z wykonania budżetu jest zwykle przez radę przyjmowane i na tej podstawie wójtowi udzielane jest absolutorium.

W gminie Skierniewice ten schemat jednak nie zadziałał. Radni podczas ostatniej sesji dyskutowali nad raportem o stanie gminy za 2020 rok i wytknęli wójtowi m. in. brak działań w sprawie budowy kanalizacji w północnej części gminy, opłakany stan boiska sportowego w Żelaznej, brak współpracy ze stowarzyszeniem „Prometeusz”. Przy 3 głosach poparcia, 2 głosach sprzeciwu oraz 9 głosach wstrzymujących się nie udzielili Czesławowi Pytlewskiemu votum zaufania.

Pozytywne opinie organów nadzoru nie wystarczyły

Sprawozdanie finansowe pozytywnie zaopiniowane przez RIO oraz gminną komisję rewizyjną radni przyjęli stosowną uchwałą (9 głosów za, 1 – przeciw, 4 wstrzymujące), ale już absolutorium wójtowi nie udzielili. O takim wyniku głosowania również przesądziły głosy wstrzymujące. Absolutorium przyznawane jest większością głosów poparcia, a przy 6 głosach za, 2 głosach przeciw i 6 wstrzymujących się takiej większości nie udało się zgromadzić.

- Co ja złego zrobiłem i to jest retoryczne pytanie do rady – komentuje wójt Czesław Pytlewski. - Zamierzam dalej pracować i dalej robić swoje. I tylko, żeby decyzje radnych, nie odbiły się negatywnie na mieszkańcach.

- Nigdy nie głosowałem w sposób, który sprawiłby, że ucierpieliby mieszkańcy – zapewnia Witold Baranowski, przewodniczący Rady Gminy Skierniewice. - Głosowałem za przyjęciem sprawozdania finansowego, bo wcześniej poparłem ten budżet oraz późniejsze poprawki – tłumaczy. - Regionalna Izba Obrachunkowa sprawdza wykonanie budżetu pod względem formalnym. Nie ocenia na co zostały wydane pieniądze. A to, że do tej pory wójt nic nie robi w sprawie kanalizacji na północy gminy sprawia, że trudno jest mi spojrzeć w oczy wyborców, którzy pytają mnie, kiedy problem zostanie rozwiązany. Ta sprawa zdecydowała, że nie głosowałem za udzieleniem absolutorium – dodaje.

Co dalej z wójtem?

Nie przyjęcie przez gminnych radnych uchwał w sprawie udzielenia votum zaufania oraz absolutorium wójtowi póki co nie pociąga za sobą żadnych dalszych prawnych konsekwencji. Gdyby powtórzono głosowanie nad votum zaufania i jego wynik byłby podobny, wówczas radni mogliby wszcząć procedurę referendalną w sprawie pozbawienia wójta stanowiska. Inaczej ma się rzecz z absolutorium. By radni mogli starać się o zorganizowanie referendum powinni większością głosów przyjąć uchwałę o jego nie udzieleniu – czyli powinni powtórzyć głosowanie nad uchwałą zmieniając jej treść z pozytywnej na negatywną.

- Nie planujemy powtórnego głosowania – mówi Witold Baranowski.

Przypomnijmy, że obecnie w biurze komisarza wyborczego w Skierniewicach trwa weryfikacja podpisów złożonych przez grupę mieszkańców gminy Skierniewice skupionej wokół stowarzyszenia „Prometeusz” pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania Czesława Pytlewskiego ze stanowiska wójta.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie