Historia dworu w Woli Pękoszewskiej
Początki dworu datuje się już na XVIII wiek. Dwór należał między innymi do Ossolińskich, Krasińskich z Radziejowic, a od 19 stycznia 1826 roku do rodziny Górskich herbu Bożawola.
W latach, kiedy dwór należał do rodziny Górskich, wychowywali się w nim artyści i politycy ówczesnych lat: Konstanty górki oraz Pia Górska. Częstymi gośćmi byli między innymi Henryk Sienkiewicz oraz Józef Chełmoński.
W styczniu 1945 roku dwór przeszedł w ręce Skarbu Państwa oraz gminy Kowiesy. Do 2006 roku służył jako budynek szkoły zbiorczej, a później podstawowej.
Od wielu lat dwór znajduje się w rękach prywatnych. W 2021 roku wystawiony był na sprzedaż, a chętnych na zakup nieruchomości nie brakowało.
Dwór w Woli Pękoszewskiej
Dwór składa się z trzech części: najstarszej, parterowej – drewnianej oszalowanej, dwupiętrowej murowanej przybudówki-skrzydła z końca XIX w. oraz murowanej piętrowej części frontowej z portykiem wgłębnym, wspartym na 4 jońskich kolumnach, dźwigających neobarokowe zwieńczenie rzeźbiarskie z kartuszami herbowymi, w których niegdyś znajdowały się herby Bożawola i Szembek, skute następnie w czasach powojennych. Pod kartuszami wykuty w piaskowcu napis z wiersza Kochanowskiego Ja Panie niechaj mieszkam w tem gnieździe ojczystem, a Ty mnie zdrowiem obdarz i sumieniem czystem, który w 1923 r. umieścił Antoni Górski wraz z żoną Anną z hr. Szembeków, dziadkowie obecnej właścicielki.
W galerii można zobaczyć jak wyglądają wnętrza oraz park wokół dworku w Woli Pękoszewskiej:
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?