Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bank genów" działający przy Instytucji Ogrodnictwa w Skierniewicach otwarty

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
W środę (8 czerwca) w Skierniewicach zostało otwarte Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej. Ośrodek jest częścią Instytutu Ogrodnictwa.

W środę (8 czerwca) w Skierniewicach zostało otwarte Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej. Ośrodek jest częścią Instytutu Ogrodnictwa.
Centrum to miejsce, w którym będzie składowane około 30 tysięcy genotypów roślin warzywnych i zielnych.

- Zarówno dzikich, takich które rosną w polu, które są zagrożone wyginięciem, ale będzie również miejsce na bank nasion dla odmian, które aktualnie znajdują się w uprawach towarowych – mówi dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, profesor Dorota Konopacka, która dodaje: - Bank genów to magazyn bezpieczeństwa, w razie gdyby niektóre gatunki wyginęły lub zostały zniszczone, tak jak to się obecnie dzieje w Ukrainie. Z banku genów będą mogli korzystać przede wszystkim hodowcy, ale również parki narodowe i krajobrazowe oraz ogrody botaniczne.

W skierniewickim centrum nasiona będą zamrażane. W fazie uśpionej będą mogły być przechowywane nawet kilkadziesiąt lat. Jest jednak jeden warunek:

- Co jakiś czas kolekcja będzie aktywowana. Rośliny będą wysadzone, sprawdzone pod względem fenotypowym, a następnie po raz kolejny uśpione – tłumaczy dyrektor Dorota Konopacka.

Jak podkreśla moja rozmówczyni, mimo że placówka ma w nazwie słowo regionalne, posiada ona duże znaczenie nie tylko dla województwa łódzkiego, ale także dla całego kraju. Podobnego zdania jest obecny na środowym otwarciu podsekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Ciecióra:

- Instytut Ogrodnictwa jest ewenementem na skalę europejską, a nawet światową. Dla przykładu można powiedzieć, że na jego terenie znajduje się jedyny w Europie fragment ziemi użytkowany w oparciu o nawozy naturalne. Naukowcy mają ogromny wkład w naukę europejską i współpraca międzynarodowa jest bardzo bogata. Pod względem naukowym i merytorycznym jest to nasza perełka, dlatego ministerstwo zabiega i wspiera tę instytucję.

Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej jest zlokalizowane przy ulicy Rybickiego. W sąsiedztwie oddanego do użytku w listopadzie ubiegłego roku Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych.

- Budynek jest technologiczny, dlatego specyfika samego projektu była tutaj już kluczowa – mówi Andrzej Szewczyk, prezes Grupy Ekoenergia, generalny wykonawca. – A kluczem do sukcesu było dosyć precyzyjne zaprojektowanie, zgodne z sugestią i potrzebami inwestora wszystkich rozwiązań technologicznych, ponieważ obiekt ma bardzo wymagające zadanie.

Całkowity koszt inwestycji to blisko 7 milionów złotych. Projekt otrzymał 4,7 milionów złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto