- Niewiele tego typu obrazów zachowało się w dobrym stanie, dlatego apelujemy do mieszkańców Skierniewic o możliwość wypożyczenia ich na naszą wystawę. Wiemy, że w niektórych skierniewickich domach tego typu portrety przodków cieszą się szacunkiem i wiszą często na honorowym miejscu. Niektóre z nich wylądowały już na strychu lub za szafą, ale jest okazja „przewietrzyć” je i pokazać skierniewiczanom. Podczas wystawy będzie okazja podzielić się wspomnieniami o swoich przodkach znajdujących się na monidle – mówi Małgorzata Lipska-Szpunar z Akademii Twórczości w Skierniewicach.
Czym jest monidło?
Monidło to charakterystycznych rodzaj portretu. Obraz powstawał w oparciu o zdjęcie ślubne lub fotografię legitymacyjną. Osoby na portretach miały zazwyczaj intensywnie czerwone usta oraz niebieskie oczy.
- Podretuszowanym postaciom często dodawano okazalsze stroje, biżuterię czy inne fryzury. Monidła są to twory łączące dwie techniki: fotografię i obraz. Powstaje specyficzny rodzaj malarstwa często znacznie odbiegający od rzeczywistego wizerunku osób – dodaje Małgorzata Lipska-Szpunar.
Choć monidła pojawiły się już w XIX wieku, największą popularność zdobyły w kolejnym stulecie.
Wystawa w skierniewickiej galerii
Akademia Twórczości w Skierniewicach zwraca się z apelem do mieszkańców: „Jeśli posiadacie Państwo takie pamiątki rodzinne, bardzo prosimy o kontakt z Akademią Twórczości, tel: 46 833 70 93 albo na adres e-mail: [email protected] Monidła można również dostarczać osobiście do 18 lutego”. Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 9 marca.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Samsung UE50BU8002
Gwarancja: 24 miesiąceZałączone wyposażenie: Instr…
Trzymał w ramionach Jane Fondę - poznaj jego historię!