MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W PRL to było jedno z najważniejszych świąt. Zobaczcie jak wyglądały obchody 1 Maja w Skierniewicach w latach 70-tych

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Muzeum Historyczne Skierniewic / Zbigniew Stankiewicz
Chodź początki święta 1 Maja sięgają końca XIX wieku, to w Polsce jego huczne obchody kojarzone są z okresem PRL. Tego dnia ulicami miast przechodziły pochody, po których zwykle obywatele mieli okazję wziąć udział w plenerowych imprezach. Relacja fotograficzna autorstwa Zbigniewa Stankiewicza z jednego z takich świąt z lat 70. znajduje się w zbiorach Muzeum Historycznego Skierniewic i dostępna jest w ramach prowadzonego przez nie cyfrowego archiwum. Zobaczcie jak świętowano pół wieku temu.

Święto państwowe od blisko 75 lat

1 Maja, Święto Pracy jest w Polsce świętem państwowym wolnym od pracy od 1950 roku. To właśnie w okresie powojennym, aż do zmian ustrojowych w 1989 roku jego obchody były najbardziej spektakularne.

Pochód przed trybuną

Przedstawiciele zakładów pracy, organizacji i stowarzyszeń oraz młodzież szkolna obowiązkowa brała udział w pochodach, których kulminacyjnym punktem była prezentacja przed trybuną honorową.
W Skierniewicach taka trybuna ustawiana była przed Domem Partii, obecnie siedzibą szkół muzycznych przy ulicy Prymasowskiej (wówczas Daszyńskiego). Po uzyskaniu przez Skierniewice statusu miasta wojewódzkiego, trybunę ustawiano zwykle na stopniach CODKO przy ulicy Reymonta.

Wpadki się zdarzały

Starsi mieszkańcy Skierniewic do dziś wspominają aferę, jaka wybuchła po tym, jak miejskie służby przed pochodem pierwszomajowym wylały smołę na asfalt i przysypały białym piaskiem, by ulica była równa i ładnie wyglądała. Słońce przygrzało, smoła zaczęła się topić, uczestnicy pochodu na drodze zostawiali buty, a organizatorzy musieli się mocno tłumaczyć przed zwierzchnikami, gdyż zostali posądzeni o sabotaż.

Zobaczcie jak wyglądało świętowanie 1 Maja w Skierniewicach w latach 70 uwiecznione na kliszy przez Zbigniewa Stankiewicza.

W PRL to było jedno z najważniejszych świąt. Zobaczcie jak w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto