MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Życie w Skierniewicach w czasach PRL. Czas wolny, zabawy i czyny społeczne

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Życie kulturalne, społeczne i towarzyskie członków Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej toczyło się w spółdzielczym klubie
Życie kulturalne, społeczne i towarzyskie członków Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej toczyło się w spółdzielczym klubie Kronika SSM
Skierniewicka Spółdzielnia Mieszkaniowa skrupulatnie dokumentowała życie swoich lokatorów, toczące się w klubach spółdzielni. Prezentujemy zdjęcia zgromadzone w Kronice SSM, prowadzonej w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Tego jeszcze nie widzieliście.

Skierniewicka Spółdzielnia Mieszkaniowa i jej kluby

Skierniewicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, chociaż skupiała się kiedyś przede wszystkim na budowie mieszkań dla mieszkańców Skierniewic, to angażowała się również w organizowanie kulturalnego życia skierniewiczan oraz pomocy przy realizacji ich zainteresowań. Życie kulturalne i społeczne toczyło się w klubach SSM.

Jak się dowiadujemy, pierwszy klub Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej powstał w starym tramwaju, który stał przy ul. Buczka. Gdy władze zdecydowały, że tramwaj trzeba usunąć, na działalność klubową wygospodarowano kilka mieszkań przy ul. Pomologicznej 11. Klub działał tam do 1986 roku. Później, po zbudowaniu dzisiejszych biur SSM, znalazło się również miejsce na działalność klubową. Powstał tam klub Konstancja, po kilku latach został przejęty przez Miejski Ośrodek Kultury. Wówczas Skierniewicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zorganizowała klub Oaza na osiedlu Widok.

Klubowe życie Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej

W klubach SSM mieszkańcy mogli spędzać swój czas wolny. Powstawały kółka zainteresowań, jak na przykład koło młodych gospoś dla pań, czy koło strażackie dla panów. Odbywały się tam spotkania z pisarzami, ale i okolicznościowe akademie, charakterystyczne dla okresu PRL. Spotykali się również lokalni politycy i przedstawiciele lokalnych władz, odbywały się bale dla dzieci i dorosłych, spotkania towarzyskie, tam inicjowano czyny społeczne na rzecz spółdzielni i inne wydarzenia.

Kronika SSM w Skierniewicach byłą wówczas skrupulatnie prowadzona przez Kazimierza Figata, którzy również był inicjatorem wielu wydarzeń klubowych.

Życie kulturalne, społeczne i towarzyskie członków Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej toczyło się w spółdzielczym klubie

Życie w Skierniewicach w czasach PRL. Czas wolny, zabawy i c...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto