MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki odzyskały świetność. Do gabinetu starosty skierniewickiego wróciły po renowacji stuletnie zabytkowe meble

Starostwo Powiatowe w Skierniewicach
Zakończyły się prace konserwatorskie zabytkowego wyposażenia skierniewickiego starostwa powiatowego. Na swoje miejsce w gabinecie starosty wróciły meble – te same, dodajmy, przy których pracował Wacław Gajewski – pierwszy po odzyskaniu niepodległości starosta skierniewicki.

Przypomnijmy: w 2023 roku w ramach rządowej dotacji na zabytki skierniewickie starostwo otrzymało wsparcie w wysokości ponad 120 540 zł na renowację zabytkowego wyposażenia. Pracom konserwatorskim zostały poddane: komplet mebli z gabinetu, na który prócz biurka składają się: szafa, komoda oraz okrągły stolik, oświetlenie na czele imponującym żyrandolem znajdującym się w dużej sali konferencyjnej, świecznik wiszący z gabinetu starosty, plafoniery i kinkiety z holu na parterze, piętrze oraz w małej sali konferencyjnej. Wszystkie przedmioty, które zostały poddane renowacji posiadają karty inwentarzowe zabytków i są wpisane do rejestru zabytków.

- Meble i oświetlenie prezentują się teraz przepięknie – przyznaje Mirosław Belina, starosta skierniewicki. - To jednak nie koniec prac związanych z oddaniem historycznego klimatu wnętrz dawnego Domu Sejmikowego. Rada powiatu zdecydowała o przeznaczeniu pieniędzy na remont gabinetu starosty, tak by jak najwierniej odtworzyć jego wygląd sprzed stu lat. Chcemy zmienić kształt grzejnika, na pewno zmienimy tapetę, tak żeby w miarę możliwości wszystko to wyglądało jak przed wojną. Zabytki to nasze dziedzictwo i wizytówka regionu. Dbając o nie, pielęgnujemy naszą historię i kulturę. Starostwo Powiatowe w Skierniewicach dokłada wszelkich starań, by nasz zabytkowy budynek zyskiwał coraz większy blask i zachwycał swoim wyglądem – dodaje starosta.

Dom Sejmikowy - chluba powiatu

Decyzję o budowie nowej siedziby starostwa podjął sejmik skierniewicki w 1921 roku. Budowa budynku zaprojektowanego przez Konrada Kłosa i trwająca do 1926 roku w całości sfinansowana została przez samorząd powiatu. Wielkim wydarzeniem było uroczyste oddanie do użytku gmachu, które miało miejsce 12 czerwca 1927. W uroczystości uczestniczył ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki.
W budynku, prócz władz powiatowych miała swą siedzibę: Ochotnicza Straż Pożarna, Komenda Policji Państwowej, Urząd Skarbowy, Okręgowe Towarzystwo Rolnicze, Kasa Oszczędnościowa, Poczta, Związek Harcerski, Związek Ziemian, Związek Inwalidów, Związek Strzelecki, Związek Nauczycielski, lekarz powiatowy i weterynarz, architekt powiatowy, sędzia, oraz podprokurator.

Zabytki odzyskały świetność. Do gabinetu starosty skierniewi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto