Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z widzami DKF "Eroica" spotkała się Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu "Simona"

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Łukasz Saptura/Agnieszka Skoczek (Dyskusyjny Klub Filmowy)
We wtorkowy wieczór z widzami Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Eroica” w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach spotkała się reżyserka Natalia Koryncka-Gruza. Wcześniej został pokazany jej film dokumentalny „Simona”.

Bohaterką filmu jest Simona Kossak, biolożka, popularyzatorka nauki,a przede wszystkim miłośniczka przyrody. Naukowczyni pochodząca ze znanej polskiej rodziny artystycznej opuściła Kraków i przeniosła się do Puszczy Białowieskiej. Puszcza i przyroda jest także jednym bohaterów filmu Natalii Korynckiej-Gruz, która podczas spotkania mówiła między innymi o tym, czym dla niej jest przyroda:

- To najważniejszy element naszego życia. Wydaje mi się, że to co mówi Simona Kossak, jest najważniejszym komunikatem, jaki powinien do nas obecnie docierać. Bo bez przyrody nie istniejemy, nie ma nas. Jest to złudzenie, że możemy panować nad światem nie szanując go. Kocham przyrodę, może nie w takim stopniu jak Simona, która poświęciła jej całe życie, ale szanuję zwierzęta i jej słowa trafiają do mojego serca.

Te słowa widzowie widzą i słyszą już na początku filmu: „Wreszcie powinniśmy przyjąć do wiadomości, że Ziemia nie jest naszą własnością. My jesteśmy współlokatorami na Ziemi i możemy w sposób nie bardzo kosztowny dla nas samych, ograniczyć swoje apetyty i pozwolić tym innym istotom żyć”.

- To najważniejsze zdanie polskiego naukowca – mówiła reżyserka podczas wtorkowego spotkania. - Wypowiedziane w sposób prosty i komunikatywny. W moim przekonaniu nie ma ważniejszego komunikatu. Widać jak te słowa są istotne patrząc na to co dzieje się obecnie na świecie, co Simona Kossak rozumiała wiele lat temu, zanim docierały do opinii publicznej problemy związane z klimatem. Gdyby ją uważniej słuchano, pewnie wielu rzeczom można byłoby zapobiec.

Reżyserka podczas rozmowy mówiła o pracy na planie filmowym, nad którym unosił się duch Simony Kossak, ale także o wnikliwej dokumentacji. To między innymi przesłuchanie wielu godzin audycji radiowych, a tych biolożka nagrała ponad tysiąc audycji radiowych. Gratką dla publiczności była opowieść o fragmentach filmu, które w ostateczności nie można było zobaczyć na dużym ekranie.

Widzowie, którym nie udało się zobaczyć filmu podczas wtorkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego, będą mieli jeszcze jedną szansę. W poniedziałek 21 listopada „Simona” zostanie pokazana w ramach „DKF dla seniorów”. Początek pokazu – godzina 12.30.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto