Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z czym sadzić czosnek? Wykorzystaj jego właściwości. Sprawdź, jakie jest najlepsze sąsiedztwo dla czosnku. To nie tylko warzywa!

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Czosnek warto sadzić wśród innych warzyw, a nawet roślin owocujących i ozdobnych.
Czosnek warto sadzić wśród innych warzyw, a nawet roślin owocujących i ozdobnych. pixabay.com, Katarzyna Laszczak
Wiele roślin rośnie lepie lub gorzej w sąsiedztwie innych gatunków i warto to brać pod uwagę, sadząc czosnek. Jednak czosnek zwyczajny wcale taką zwyczajną rośliną nie jest – zawiera on substancje, które odstraszają szkodniki i choroby roślin, które rosną w jego pobliżu. Sprawdź, z jakimi roślinami sadzić czosnek, a z jakimi nie.

Spis treści

Pożyteczne właściwości czosnku

Czosnek zwyczajny to wyjątkowo warzywo. Zawiera związki o działaniu bakteriobójczym, niszczą także chorobotwórcze grzyby. Te zalety czosnku wykorzystuje się zarówno w medycynie naturalnej, jak i ogrodnictwie, bo wyciągi i wywaru z czosnku można wykorzystać jako skuteczny środek ochrony roślin. Czosnek odstrasza także wiele szkodników roślin.

Co ciekawe, czosnek działa tak nie tylko w postaci wspomnianych preparatów, ale także rosnąc między innymi roślinami, korzystnie wpływa na ich stan i zdrowie. Są też rośliny, które pozytywnie wpływają na rozwój czosnku. Ale to nie znaczy, że czosnek „lubi się” z każdą rośliną. Sadząc, czosnek warto to uwzględnić i wykorzystać jego potencjał. Sprawdź, z jakimi roślinami sadzić czosnek, a z jakimi nie. Trzeba też zwrócić uwagę na to, co rosło poprzednio w miejscu, w którym planujemy przeznaczyć pod czosnek.

Gdzie sadzić czosnek? Miejsce jest ważne

Oczywiście zawsze musimy sadzić czosnek w miejscach, które sprzyjają jego uprawie. Muszą one być:

 • słoneczne,
 • z wilgotną i przepuszczalną ziemią,
 • podłoże musi być żyzne i powinno mieć odczyn zbliżony do obojętnego.

Takie warunki preferuje większość warzyw.

Terminy sadzenia czosnku

Czosnek można sadzić w dwóch terminach:

 • czosnek zimowy (ozimy) sadzi się jesienią – od połowy października nawet do grudnia,
 • czosnek wiosenny sadzi się na przełomie marca i kwietnia.

Jak gęsto sadzić czosnek?

Zalecana rozstawa to odległość 5-8 cm między ząbkami i 15-20 między rzędami.

Sadzisz czosnek? Zostaw miejsce!

Często jako lepszy termin polecany jest jesienny. Natomiast wiele roślin, które lubią towarzystwo czosnku, sadzi się i sieje dopiero wiosną (niektóre z nich później niż wiosenny termin sadzenia czosnku), więc przy zakładaniu czosnkowej rabaty trzeba się wykazać pewną dalekowzrocznością. Bo jeśli chcemy uprawiać inne rośliny razem z czosnkiem, musimy zostawić dla nich miejsce.

Można to zrobić, sadząc czosnek tylko jako obwódkę grządki, w środku której posadzimy inne warzywa. Drugi sposób to posadzenie ząbków rzadziej niż zalecana rozstawa lub np. co drugi rząd. Miejsca sadzenia warto zaznaczyć np. patyczkiem, choć czosnek wcześnie wschodzi i podczas wiosennych siewów powinny być widoczne jego liście.

Polecamy: Kalendarz siewu 20 popularnych warzyw ogrodowych. Jakie warzywa posiać na rozsady, a jakie do gruntu?

Z czym sadzić czosnek? Postaw na te warzywa

Oto przykłady wyjątkowo dobrych połączeń z czosnkiem – gdzie czosnek chroni warzywa przed chorobami i szkodnikami, a większość z nich wpływa pozytywnie na rozwój czosnku:

 • bakłażany,
 • buraki,
 • chrzan,
 • marchew,
 • ogórki,
 • papryka,
 • pomidory,
 • sałata,
 • szpinak,
 • ziemniaki.

Czosnek i truskawki – sąsiedztwo idealne!

Nietypowym, ale wyjątkowo korzystnym połączeniem jest czosnek i truskawki. Czosnek chroni je m.in. przed częstą chorobą grzybową, czyli szarą pleśnią oraz szkodnikiem, jakim jest roztocz truskawkowiec. Z kolei truskawki dobrze wpływają na rozwój główek czosnku. Ponieważ truskawki często sadzi się na przełomie lata i jesieni, a więc nieco wcześniej niż czosnek, musimy zostawić miejsce między ich krzaczkami lub rzędami. Jedne i drugie rośliny możemy też posadzić w połowie października.

Kwiaty i czosnek. Z czym go sadzić?

Czosnek warto sadzić także w pobliżu innych pożytecznych roślin, które m.in. odstraszają szkodniki glebowe i inne. Należą do nich przede wszystkim aksamitki, ale też nagietki i nasturcje. Warto wiedzieć, że wszystkie te kwiaty są jadalne.

Dość nietypowym połączeniem jest czosnek i… róże. Na tym sąsiedztwie czosnek wprawdzie nie skorzysta, ale zdrowsze będą róże, bo bliskość czosnku pomoże chronić je przed chorobami grzybowymi, na które często zapadają (plamistość liści, rdza, mączniak) oraz niektórymi szkodnikami, jak mszyce i przędziorki.

Drzewa i krzewy owocowe i czosnek

Czosnek dobrze wpływa także na zdrowie drzew i krzewów owocowych, które pomaga chronić przed chorobami i szkodnikami.

Sąsiedztwo czosnku to nie wszystko

Oczywiście samo towarzystwo czosnku nie zapobiegnie wszystkim chorobom i atakom szkodników, ale to prosty i ekologiczny sposób na dodatkową ochronę roślin. Pamiętajmy, że warto też robić opryski z naturalnych preparatów na bazie czosnku (można je zrobić samodzielnie, ale są także gotowe środki).

Z czym nie sadzić czosnku?

Jest jednak kilka roślin, które nie powinny znaleźć się tuż obok czosnku. To przede wszystkim:

Unikajmy też uprawy czosnku w pobliżu cebuli, szczypiorku i porów.

Po czym sadzić czosnek, a po czym nie?

Warto też zwrócić uwagę na to, co wcześniej rosło w miejscu, gdzie chcemy posadzić czosnek. Nie sadźmy go rok po roku w tym samym miejscu. Unikajmy też tych, gdzie wcześniej były posadzone cebula, por, szczypiorek.

Czosnek bardzo dobrze czuje się na grządkach, gdzie wcześnie rosły rośliny psiankowate (pomidory, papryka), ale możemy je wykorzystać tylko w przypadku, jeśli nie chcemy posadzić tam samych psiankowatych, tylko np. buraki lub marchew. Bo musimy pamiętać o ogólnej zasadzie, że nie uprawia się w jednym miejscu tych samych roślin rok po roku (dotyczy to nie gatunków, ale całych rodzin roślin, więc np. dlatego po cebuli nie sadzi się czosnku, który należy do tej samej rodziny, a po papryce – pomidorów). Dowiedz się więcej: które warzywa siać i sadzić po sobie, a które. Poznaj zasady zmianowania (płodozmianu).

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z czym sadzić czosnek? Wykorzystaj jego właściwości. Sprawdź, jakie jest najlepsze sąsiedztwo dla czosnku. To nie tylko warzywa! - RegioDom.pl

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto