MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wzrost kar dla kierowców. Zmiany od 1 lipca 2023 roku

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Od 1 lipca 2023 płaca minimalna wzrasta z 3010 zł do 3490 zł. To oznacza wzrost kar za brak polisy OC,
Od 1 lipca 2023 płaca minimalna wzrasta z 3010 zł do 3490 zł. To oznacza wzrost kar za brak polisy OC, Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany
Od 1 lipca 2023 roku rośnie płaca minimalna. Wraz z jej wzrostem w życie wchodzi podwyżka dla kierowców, którzy nie posiadają ważnego ubezpieczenia OC.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego powinien posiadać wykupione obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (dalej OC). Za brak takiego ubezpieczenia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) może nałożyć na właściciela pojazdu karę pieniężną.

W razie spowodowania wypadku komunikacyjnego ubezpieczenie OC zwalnia kierowcę, który był sprawcą, z konieczności zapłaty odszkodowania i zadośćuczynienia osobie poszkodowanej. Poszkodowany może uzyskać zwrot poniesionych kosztów bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego, dzięki czemu sprawca wypadku nie musi z własnej kieszeni płacić poszkodowanemu żadnych pieniędzy.

Jeszcze w 2014 roku podstawowa opłata dla kierowcy samochodu osobowego za brak ochrony z OC przez ponad 14 dni wynosiła 3360 zł. Gdyby wtedy ktoś powiedział kierowcom, że za 10 lat analogiczna kara będzie przekraczała 7000 zł, to wielu z nich pewnie by nie dowierzało takiej prognozie.

Od 1 lipca 2023 płaca minimalna wzrasta z 3010 zł do 3490 zł. To oznacza wzrost kar za brak polisy OC, Kara zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia, rodzaju pojazdu oraz okresu, przez który pozostawał bez ubezpieczenia.

Kary za brak OC od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. za samochód osobowy:

  • Brak ważnego OC od 1 do 3 dni – 1440 zł (teraz jest 1369 zł);
  • Brak ważnego OC od 4 do 14 dni – 3600 zł (teraz jest 3 490 zł);
  • Brak ważnego OC powyżej 14 dni – 7200 zł (teraz jest 6980 zł).

Dokładny wykaz kar pokazuje poniższa infografika.

Od 1 lipca 2023 płaca minimalna wzrasta z 3010 zł do 3490 zł. To oznacza wzrost kar za brak polisy OC,
Od 1 lipca 2023 płaca minimalna wzrasta z 3010 zł do 3490 zł. To oznacza wzrost kar za brak polisy OC,
Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany

Kara za brak polisy OC. Co jeśli jej nie zapłacimy?

Stwierdzenie braku polisy OC – np. w wyniku kontroli drogowej lub kontroli własnej UFG na podstawie danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych - nie oznacza jeszcze wszczęcia egzekucji. Najpierw Fundusz zwraca się do posiadacza pojazdu o okazanie ważnej polisy OC lub zapłacenie kary w trybie dobrowolnym. Jeżeli w wyznaczonym terminie brak jest odpowiedzi, Fundusz przypomina kontrolowanemu o konieczności wyjaśnienia sprawy. Jeżeli i tym razem nie ma odzewu – średnio po około trzech miesiącach - UFG wszczyna egzekucję i przekazuje ściągnięcie kary do urzędu skarbowego.

Co się stanie jeżeli właściciel nieubezpieczonego auta nie zapłaci kary za brak OC? Ściąganie tej sankcji regulują przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Odbywa się to w ten sposób, że UFG wystawia tytuł wykonawczy, a egzekwowaniem kary zajmuje się dalej urząd skarbowy.

Urząd może odzyskać pieniądze np. z wynagrodzenia, z rachunków bankowych, z nadpłaty podatku dochodowego lub z nieruchomości. O wyborze środka egzekucyjnego decyduje sam US, ale ustawa nakazuje wykorzystać ten najmniej uciążliwy dla ukaranego. Pieniądze mogą być ściągane z nadpłaty podatku.

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wzrost kar dla kierowców. Zmiany od 1 lipca 2023 roku - Motofakty

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto