MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Droga i most między Psarami i Esterką idzie do remontu

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Skierniewickie starostwo podpisało umowę na remont kolejnej drogi. Tym razem chodzi o drogę powiatową nr 1316E na odcinku pomiędzy Psarami i Esterką w gminie Nowy Kawęczyn. W ramach inwestycji zostanie również przebudowany znajdujący się w ciągu drogi most.

Czternaście miesięcy od chwili podpisania umowy ma Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Piotrkowie Trybunalskim na wykonanie projektu oraz roboty związane z remontem drogi powiatowej Psary – Esterka. To właśnie firma z Piotrkowa wygrała przetarg i w systemie „projektuj i buduj” podjęła się prac na odcinku o długości ponad 3 700 metrów. Koszt inwestycji wynosi ponad 3 mln 100 tys. zł, z czego 95 procent stanowi dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Przewidziany zakres robót ma objąć sfrezowanie istniejącej nawierzchni i położenie nowego asfaltu. Przebudowany zostanie również most na cieku wodnym znajdujący się w ciągu drogi, jeden z mostów, przypomnijmy, które kontrola NIK już 2021 roku zakwalifikowała jako wymagający pilnej interwencji ze względu na bezpieczeństwo podróżnych.

- Ten most zostanie całkowicie rozebrany – wyjaśnia Mirosław Belina, starosta skierniewicki. - W jego miejscu zostaną zbudowane przepusty na cieku wodnym. To nie jest rzeczka, ani nawet strumień. W tej chwili, ze względu na suche lata, tam w ogóle nie ma wody. Może przyjść jednak rok, iż woda znów się pojawi i na tę okoliczność musimy drogę zabezpieczyć.

Kolejne mosty do remontu

Most pomiędzy Psarami i Esterką jest pierwszym, który zostanie przebudowany w tym roku. W planach starostwa jest remont kolejnych 12.

- To już niebawem będzie realizowane kolejnym zadaniem – mówi starosta.

Skierniewicki powiat na remont mostów otrzymał dotację z Polskiego Ładu w wysokości 1 miliona 710 tys. zł. Dokładny zakres prac jest dopiero ustalany.

Stan techniczny mostów położonych w ciągu dróg powiatowych niepokoi władze od dłuższego czasu. W 2021 roku w raporcie pokontrolnym Najwyższa Izba Kontroli nie wystawiła skierniewickiemu starostwu laurki, oceniając stan 17 z 30 skontrolowanych obiektów jako niepokojący, 11 otrzymało ocenę niedostateczną z czego 4 oceniono jako grożące katastrofą budowlaną.
W maju 2022 roku na mostach w miejscowościach Słomków, Psary, Esterka oraz Strobów zostały ustawione bariery wymuszające ruch wahadłowy pojazdów. Zabieg, którego celem było zmniejszenie obciążenia na przeprawach miał je zabezpieczyć do czasu zdobycia pieniędzy na niezbędne naprawy.

Droga i most między Psarami i Esterką idzie do remontu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto