Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrzesień w Dyskusyjnym Klubie Filmowym "Eroica" w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
W środę (7 września) zakończył się w Skierniewicach XVII Przegląd Kina Europejskiego „Ostanie Granice” organizowany przez Dyskusyjny Klub Filmowy „Eroica”. Tym samym rozpoczął się nowy sezon cotygodniowych filmowych spotkań.

Widzowie przeglądu mogli zobaczyć trzy filmy: „Ennio”, „Lamb” i „Paryż, 13 dzielnica”. Tematem przewodnik siedemnastej edycji „Ostatnich granic” była miłość. To właśnie na niej podczas dyskusji po ostatnim seansie skupiła się krytyczna filmowa Diana Dąbrowska.

- W tym roku dyskusja miała charakter eksperymentalny, ponieważ pierwszy raz w historii "Ostatnich Granic" dyskutowaliśmy o trzech filmach z przeglądu. Diana Dąbrowska odkryła jeszcze inne znaczenie miłości w kontekście obejrzanych filmów, widzowie mocno zaangażowali się w dyskusję. Rozmawialiśmy o kinie jako kreatorze naszych wyobrażeń na temat tego uczucia i tutaj rozłożył się wachlarz wspomnień na temat filmów które wpłynęły na widzów w młodości właśnie w kontekście zobrazowania miłości np. „Titanic" bądź "Zapach kobiety", o współczesnych młodych ludziach i ich sposobach i trudnościach w wyrażeniu uczuć. XVII Przegląd Kina Europejskiego Ostatnie Granice przechodzi do historii i to był bardzo udany przegląd dla mnie i mam nadzieję, że dla widzów również. Teraz czas konkurs na recenzje – mówi Agnieszka Skoczek, koordynując prace skierniewickiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Wrzesień w Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Eroica”

13 września w ramach DKF „Eroica” w sali koncertowej Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach widzowie będą mogli zobaczyć francuską produkcję „Stracone złudzenia”. To ekranizacja prozy Honore de Balzaca. Bohater filmu Lucien de Rubempre (Benjamin Voisin) jest początkującym dziennikarzem marzącym o byciu poetą. Na ekranie zobaczymy także Xaviera Dolana, grającego poetę i pupila paryskich elit, Vincenta Lacoste wcielającego się w redaktora naczelnego pozbawionego wszelkich skrupułów oraz Jeanne Balibar w roli wpływowej markizy. „Stracone złudzenia” odniósł sukces, o czym świadczą chociażby zdobyte Cezary, nagrody przyznawane przez francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Film otrzymał ich aż siedem, w tym dla najlepszego filmu.

Nagradzanym filmem jest również kolejna propozycja (20 września). Norweski „Ninjababy” zdobyła między innymi Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej komedii. Bohaterka Rakel poszukuje swojego pomysłu na siebie. Do końca nie wie kim chce zostać. Zastanawianie się nad swoją przeszłością przerywa niespodziewane zajście w ciążę. „Tymczasem tytułowe ninjababy co rusz daje o sobie znać. Nie tylko za sprawą rosnącego brzucha bohaterki, ale stając się też naczelnym komentatorem życiowych wyborów Rakel. Złośliwym, do bólu szczerym, ale przede wszystkim niezwykle zabawnym” - czytamy w opisie filmu.

Na koniec wrześniowej odsłony Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Eroica” prawdziwa gratka dla miłośników starego kina. 27 września zostanie pokazany niemy film w reżyserii Alfreda Hitchcock „Lokator”. Muzykę zapewni zespół The Washing Machine. Projekcja jest realizowana w ramach projektu „Nieme kino w drodze III” realizowanym przez Łódzki Dom Kultury. Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

Wszystkie wtorkowe pokazy skierniewickiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego rozpoczynają się o godzinie 19.

Koordynatorka DKF „Eroica” na gdyńskim festiwalu

W poniedziałek (12 września) rozpoczyna się najważniejszy polski festiwal filmowy. W Gdyni po raz 47my zostaną przyznane ważne dla każdego polskiego filmowa nagrody. W jednym ze składów jurorskich pojawi się Agnieszka Skoczek.
W ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przedstawicielki i przedstawiciele dyskusyjnych klubów filmowych przyznają swoją nagrodę. Trafia ona do reżyserki lub reżysera najlepszego zdaniem jury filmu, który został zakwalifikowany do Konkursu Głównego.

- To dla mnie nowe wyzwanie. Czuję ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że będę mogła zasiadać w Jury Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych na gdyńskim festiwalu. Będzie to mój debiut w roli jurorki, czuję dużą satysfakcję, ale i odpowiedzialność – mówi Agnieszka Skoczek.

Agnieszka Skoczek pracami skierniewickiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego kieruje od 2017 roku. Rok później została członkinią Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Dla niej, jak i dla pozostałej dwójki składu jurorskiego to debiut na gdyńskim festiwalu.

Ze skierniewiczanką w jury zasiądą Beata Kastner z Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Grudziądzu oraz Aleksandra Kosałka z wrocławskiego DKF-u „Politechnika”. Do kogo trafi nagroda, publiczność dowie się 16 września.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto