Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W podskierniewickich lasach osiedlono pszczele rodziny. Na drzewach pojawiły się barcie [ZDJĘCIA]

Redakcja
Akcja zasiedlania w lasach kolejnych pszczelich rodzin prowadzona ma być również w przyszłości.
Akcja zasiedlania w lasach kolejnych pszczelich rodzin prowadzona ma być również w przyszłości. Fot. Nadleśnictwo Skierniewice
Barcie i kłody bartne pojawiły się w podskierniewickich lasach, a wszystko za sprawą pracowników Nadleśnictwa Skierniewice. Podczas spacerów będzie można napotkać te niezwykłe konstrukcje.

Przez setki lat bartnictwo było pierwotną formą pszczelarstwa, wykorzystywaną przez ludzi, jednak z biegiem czasu zwyczaj ten zaginął. O przywrócenie do do życia postarali się kilka dni temu pracownicy Nadleśnictwa Skierniewice.

- W dniu 18 czerwca 2020 roku na terenie Nadleśnictwa Skierniewice została zasiedlona barć oraz kłoda bartna pszczelimi rodzinami – informują w Nadleśnictwie.

Barć znajduje się w leśnictwie Łasieczniki. Została ona wydrążona w starej sośnie jesienią 2018 roku, po czym zasiedlona w 2019 roku. Niestety pszczela rodzina została zniszczona podczas burzy, która miała miejsce w sierpniu zeszłego roku. W drzewo uderzył piorun, który spowodował pożar w środku barci oraz śmierć wszystkich pszczół.

Barć znów zasiedlona

W tym roku zostały podjęte kolejna próby jej zasiedlenia. W ocenie specjalisty, miejscowego pszczelarza, który zainicjował i przeprowadził cały proces, pszczoły dobrze zareagowały na przeniesienie i wszystko powinno zakończyć się powodzeniem.

Kłoda bartna, czyli wydrążony kawałek pnia zawieszony na drzewie, znajduje się natomiast w leśnictwie Kaczew (uroczysko Bartnica). Pierwszy raz została ona zawieszona i zasiedlona wiosną 2019 roku. Niestety rodzina osypała się (umarła) zimą 2020. W bieżącym roku również w tej lokalizacji pracownicy Nadleśnictwa podjęli próby zasiedlenia kłody, a wszystko na to wskazuje, że zakończyła się ona powodzeniem.
Łącznie w obu lokalizacjach zostało wprowadzonych do środowiska leśnego kilka tysięcy pszczół.

Ratujmy pszczoły!

Poza zapylaniem roślin pszczoły dostarczają także produkty lecznicze takie miód, którego właściwości oraz walory smakowe sprawiają, że jest on niezwykle ceniony od wieków w różnych zakątkach świata. Innymi produktami leczniczymi są także: pyłek, pierzga, mleczko pszczele, wosk, propolis czy jad pszczeli. Ostatnio popularną formą leczniczą stała się apiterapia – leczenie środowiskiem ula.

Ciągły rozwój cywilizacyjny oraz nowoczesne rolnictwo skutkują znacznymi zmianami w środowisku, co przyczynia się do ograniczania populacji tych pożytecznych owadów.

Kiedyś to właśnie las był naturalnym środowiskiem życia dzikich pszczół. Teraz pracownicy leśni starają się te cenne owady przywracać do lasu. Sadzonych jest wiele gatunków biocenotycznych i roślin miododajnych, które dostarczają pszczołom pożywienia. Lasy Państwowe udostępniają także miejsca na pasieki. źródło: Nadleśnictwo Skierniewice

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto