MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zazieleniamy Łódzkie, zazieleniamy Skierniewice. Przestrzeń przed Polonezem zmienia się w zieloną oazę

Zuzanna Gawałkiewicz
Zuzanna Gawałkiewicz
Coraz bardziej w przestrzeni Skierniewic widoczne są rezultaty projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski – Ogrody przyjazne naturze” realizowanego przez Urząd Marszałkowski w całym województwie. Działania obejmują stworzenie nowych zielonych enklaw, szkolenia dla mieszkańców oraz wyróżnienia szczególnie wartościowych terenów zielonych.

Najbardziej spektakularnym efektem projektu w Skierniewicach jest skwer przed kinoteatrem Polonez, którego rewitalizacja stała się możliwa dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w wysokości 150 tys. zł i która nabiera właśnie kształtu. Prace prowadzi skierniewicki Zakład Utrzymania Miasta. Według umowy inwestycja powinna zostać zakończona w październiku. Dotychczas wykonano już większość prac: została nawieziona i rozprowadzona ziemia, na której pracownicy ZUM posiali trawę, pojawiła się również część nowych roślin.

– Dokonaliśmy już części nasadzeń, pozostałe rośliny są zamówione powinny do nas dotrzeć w najbliższym czasie podobnie jak mała architektura: ławki i kosze na śmieci – mówi Piotr Majka, prezes Zakładu Utrzymania Miasta w Skierniewicach. – Szczególnie czekamy na drzewa palmetowe.

Drzewa palmetowe, czyli ukształtowane poprzez cięcie taki sposób, by mogły być prowadzone w szpalerach przy ścianach lub ogrodzeniach posłużą do stworzenia zielonej ściany, która według projektu ma powstać od strony parkingu oraz kwiaciarni. Dodajmy, że projekt przewiduje również obsadzenie pnączami południowej strony kinoteatru Polonez. Łącznie na nowym skwerze ma w sumie zostać posadzonych ponad 10 tys. nowych roślin: drzew, krzewów, bylin oraz cebul krokusów, które wiosną zamienią trawnik z kwietny dywan.

Jednak projekt „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” to nie jedynie pieniądze na na utworzenie zielonych oaz w miejscowościach. To również cykl szkoleń adresowanych zarówno do przedstawicieli samorządów jak i do wszystkich mieszkańców. W miniony wtorek, 11 października takie właśnie bezpłatne warsztaty odbyły się w skierniewickiej hali OSiR.

Podczas dwugodzinnego spotkania Magdalena Gorczyca zdradzała tajniki naturalnego zwalczania chorób i szkodników w ogrodach i na działkach, zaś Olga Bogdańska podpowiadała w jaki sposób założyć łąkę kwietną, tak by była ona jak najbardziej przyjazna dla pszczół i innych owadów zapylających. Dla uczestników organizatorzy przygotowali zielone niespodzianki. Każdy ze słuchaczy otrzymał sadzonkę ozdobnej trawy do swojego ogródka. Dodajmy, że takie szkolenia odbędą się tej jesieni we wszystkich powiatach województwa.

Projekt „Województwo łódzkie Ogrodem Polski – Ogrody przyjazne naturze” prowadzony jest od wiosny 2022. Na jego realizację Urząd Marszałkowski przewidział około 5 mln zł, z czego 3 mln z przeznaczeniem na utworzenie nowych i rewitalizację już istniejących parków, skwerów i zieleńców a 2 mln na edukację i popularyzację działań przyjaznych przyrodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto