Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niektórych regionach rozpoczęły się już zbiory wczesnych odmian kukurydzy. Rolnicy czekają na wyższe ceny

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
W niektórych regionach zaczęły się zbiory wczesnej kukurydzy, ale większość poczeka nawet do początku października.
W niektórych regionach zaczęły się zbiory wczesnej kukurydzy, ale większość poczeka nawet do początku października. pixabay.com
Zbiory wczesnych odmian kukurydzy w kraju lokalnie już się rozpoczęły – poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. Jak dodano, w większości regionów plantacje kukurydzy nie są jeszcze dojrzałe, a główny zbiór może zacząć się na początku października.

Izba Zbożowo-Paszowa przekazała, że ostatnie dni nie przyniosły wzrostu obrotów ziarnem na rynku krajowym. Wskazano, iż niewielu rolników sprzedaje „większe partie ziarna”, wyczekując na wyższe ceny, a wielu z nich zajętych jest pracami polowymi związanymi z siewami ozimin. - Bardziej skore do sprzedaży zbóż są firmy handlowe dysponujące zapasami ziarna – stwierdzono.

Wytwórnie pasz czekają na tegoroczną kukurydzę

Jak zauważa Izba, zapotrzebowanie na zboża ze strony przetwórców cały czas pozostaje umiarkowane. Ze strony wytwórni pasz – poinformowano – widać wyczekiwanie na ziarno kukurydzy z tegorocznych zbiorów. Mało aktywne są także młyny, „które były zmuszone zejść z parametrów skupowanego ziarna w związku z ograniczoną podażą ziarna o standardowych parametrach jakościowych”. Podkreślono, iż notowany ograniczony popyt na mąkę wpływa na mniejszy przemiał pszenicy.

- Notowane w I połowie września warunki pogodowe sprzyjają dojrzewaniu kukurydzy. Dlatego też zbiory wczesnych odmian kukurydzy w kraju już się lokalnie rozpoczęły. Niemniej jednak, w większości regionów, plantacje kukurydzy nie są jeszcze dojrzałe – podała IZP.

Wskazano, iż w zależności od regionu kraju wytwórnie obecnie najczęściej oferują za kukurydzę mokrą (30 proc. wilgotności) ceny w zakresie 450-520 zł/t. W ocenie IZP, wiele wskazuje na to, że z rozpoczęciem zbiorów na szerszą skalę, ceny kukurydzy spadną poniżej 500 zł/t.

Podkreślono, iż główny zbiór kukurydzy może zacząć się już na początku października.

Izba Zbożowo-Paszowa działa od 1997 r.; zrzesza ok. 60 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami oraz surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W niektórych regionach rozpoczęły się już zbiory wczesnych odmian kukurydzy. Rolnicy czekają na wyższe ceny - Strefa Agro

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto