Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jacochowie uczczono urodzonego tam bohatera powstania styczniowego

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz
W przeddzień 160. rocznicy potyczki pod Wolą Cyrusową mieszkańcy gminy Maków uczcili pamiątkową tablicą urodzonego w Jacochowie bohaterskiego kosyniera-powstańca Wawrzyńca Rykałę.

W niedzielę 3 września przy strażnicy OSP w Jacochowie odsłonięto tablice upamiętniające powstanie styczniowe oraz jednego z jego bohaterów – Wawrzyńca Rykałę.

Kim był Rykała?

Urodzony w Jacochowie Wawrzyniec Rykała, pracujący w cukrowni w Łyszkowicach po wybuchu powstania styczniowego skrzyknął oddział kosynierów składający się z chłopów okolicznych miejscowości, rzemieślników oraz urzędników z Łowicza czy Głowna. Podczas potyczki pod Wolą Cyrusową (obecnie gmina Dmosin, powiat brzeziński), do której doszło 4 września 1863 roku wraz z innymi kosynierami mimo ostrzału przypuścił szturm na rosyjskie armaty. Rykała poległ, jednak przed śmiercią wyróżnił się męstwem. Według przekazów „tak się bił, że trzydziestu Kozaków ubił, a gdy mu się urwała kosa, to jeszcze drążkiem wywijał młyńce”.

Żywa pamięć

W uroczystości, którą otworzyła polowa msza święta uczestniczyły władze i mieszkańcy gminy, potomkowie kosyniera oraz zaproszeni goście na czele z Pawłem Sałkiem, doradcą prezydenta RP, Markiem Pastusiakem reprezentującym Urząd Marszałkowski w Łodzi oraz Maciejem Wieprzkowiczem,
doradcą ministra rolnictwa.

- To jest nasza duma. Tata ciągle powtarzał tę historię Wawrzyńca, który poszedł do powstania. Opowiadał też, że pamięta słowa swojego dziadka Michała, który mówił, że Wawrzyniec powtarzał, że kiedy będzie wolna Polska, to będzie dobrze - wspomina Joanna Nogal, prawnuczka brata Wawrzyńca Rykały, Michała. - Wielokrotnie odwiedzaliśmy Wolę Cyrusową, gdzie stoi pomnik powstańca oraz Kołacinek, gdzie Wawrzyniec jest pochowany. Ta historia po prostu jest w naszej rodzinie.

Z kolei Paweł Sałek, wspomniał inne wydarzenie związane z powstaniem styczniowym, jakie miało miejsce w gminie Maków.

- Dzisiejsze upamiętnienie Wawrzyńca Rykały, w ramach projektu „Łódzkie pamięta” które jest finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, dzięki zaangażowaniu władz gminy i Stowarzyszenia Argoturystycznego Zwierzyniec Królewski mogło mieć miejsce dzięki, upamiętnieniu innego wydarzenia związanego z powstaniem styczniowym – mówi Paweł Sałek, radny sejmiku wojewódzkiego i doradca prezydenta Andrzeja Dudy. - W sąsiedniej wsi, Słomkowie, był niegdyś młyn Kacperek. Przekazy głoszą, że przy tym właśnie młynie doszło do sądu wojennego, o ile tak go można nazwać, nad powstańcami styczniowymi. Mieszkańcy zarówno Słomkowa i jak Jacochowa zdecydowali wówczas -160 lat temu, by pomordowanych jeńców w młynie Kacperka upamiętnić krzyżem.

Historia i integracja

Uroczystości w Jacochowie pokazały, jak nawiązując do historii integrować mieszkańców. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni na poczęstunek. Mogli również skorzystać z atrakcji przygotowanych przez zaproszoną grupę rekonstrukcyjną.

W Jacochowie uczczono urodzonego tam bohatera powstania styczniowego

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto