Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniów coraz mniej, nauczycieli tyle samo

Agnieszka Kubik
Nauczycielom jest coraz trudniej i coraz częściej drżą o swoją pracę
Nauczycielom jest coraz trudniej i coraz częściej drżą o swoją pracę fot. Grzegorz Gałasiński
W szkołach zatwierdzone zostały arkusze organizacyjne na przyszły rok. Wiadomo już, kto z nauczycieli straci pracę. Okazuje się, że z końcem tego roku w skierniewickich placówkach oświatowych zwolnionych zostało pięć nauczycielek. Jedna z nich, zatrudniona w Zespole Szkół im. ks. Konarskiego, udała się do skierniewickiego sądu pracy. Są tam też trzy inne pozwy nauczycieli z Łowicza.

Co roku dyrektorzy placówek starają się tak ułożyć arkusze, aby do zwolnień nie dochodziło. Mimo, że w wielu szkołach oddziałów będzie mniej, gdyż liczba uczniów systematycznie maleje, i tym razem dyrektorom "udało się" nie podjąć dramatycznych decyzji. Przynajmniej w większości szkół.

- No właśnie, jeszcze się udało - wzdycha Iwona Leśniewicz, dyrektor LO im. B. Prusa. - My, jako szkoła, niżu nie odczuwamy, raczej reformę minister Katarzyny Hall. Nie jesteśmy przekonani do proponowanych przez resort edukacji zmian.

Szkoły radziły sobie głównie w ten sposób, że ograniczały liczbę godzin pozostałych nauczycieli lub redukowały ich etaty. Ratunkiem okazują się też urlopy dla poratowania zdrowia, gwarantowane przez Kartę nauczyciela. W ubiegłym roku szkolnym dotyczyło to 17 etatów, w tym roku 21.

Jak redukcje wyglądały w miejskich szkołach publicznych?

W SP nr 1 jedna nauczycielka nie będzie miała przedłużonej umowy (była zatrudniona na czas określony), trzech innych będzie miało ograniczone etaty. W SP nr 2 zwolnień nie będzie, ale w stosunku do dwóch nauczycieli: muzyki i plastyki zostanie ograniczony wymiar pracy - w sumie o cztery godziny dla każdej z kobiet.

- A w teczkach czeka około 20 podań o pracę w szkole - mówi Paweł Koźbiał, dyrektor dwójki. - Tymczasem ruch kadrowy jest znikomy.

Zwolnienia dotknęły też Gimnazjum nr 3, gdzie zwolnione zostały dwie nauczycielki: języka polskiego i historii. Z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 odejdzie dwóch germanistów, a etat dla anglisty zostanie mocno ograniczony.

- Już w ubiegłym roku było bardzo ciężko, ale jeszcze jakoś się udało - mówi dyrektor Irena Czajkowska-Karpińska. - W tym roku nie było szans, choć wszyscy mamy nadzieję, że może do zwolnień nie dojdzie. Ale na tę chwilę, tuż po zatwierdzeniu arkuszy organizacyjnych, tak to wygląda.

W pozostałych placówkach redukcji etatów ma nie być, a w Zespole Szkół nr 4 na os. Rawka dyrektor chce nawet przyjmować do pracy. - Potrzebujemy nauczycieli do prowadzenia zajęć z logistyki i spedycji oraz grafiki komputerowej - mówi Stanisław Kosmowski.

W Powiatowym Urzędzie Pracy jest zarejestrowanych obecnie 88 z wykształceniem pedagogicznym. W ciągu ostatniego miesiąca przybyło kolejnych ośmiu takich bezrobotnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto