Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tegoroczna edycja konkursu dla najlepszych oraczy w powiecie rozstrzygnięta

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zespół Szkół w Głuchowie
Dla rolników to sprawy oczywiste, dla mieszczuchów stwierdzenie, że prawidłowe zaoranie pola jest prawdziwą sztuką i wymaga nie lada kwalifikacji może wydawać się nieco egzotyczne. Od ośmiu lat, z roczną przerwą spowodowaną pandemią, tę właśnie umiejętność sprawdza odbywający się pod honorowym patronatem Starosty Skierniewickiego Powiatowy Konkurs Bezpiecznej Orki, organizowany przez Zespół Szkół w Głuchowie.

Zespół Szkół w Głuchowie to placówka, której tradycja sięga Uniwersytetów Ludowych tworzonych w latach międzywojennych. Od początku szkoła miała profil rolniczy. Dziś kształci w zawodach: technik rolnik, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Szkoła prowadzi również zawodowe rolnicze kursy kwalifikacyjne.

Jedną z inicjatyw promujących szkołę a jednocześnie integrujących mieszkańców, organizacje i przedsiębiorców, z którymi szkoła na co dzień współpracuje jest Powiatowy Konkurs Bezpiecznej Orki, którego siódma edycja odbyła się w minioną sobotę, 8 października.

– To wydarzenie promuje naszą szkołę w sposób szczególny – mówi Katarzyna Jochym, dyrektor Zespołu Szkół w Głuchowie. – W konkursie startują nasi uczniowie i absolwenci, ale także rolnicy, którzy wyrażą taką chęć. Uczestniczą w nim przedstawiciele firm i instytucji, z którymi współpracujemy, i którzy niejednokrotnie są fundatorami nagród. Rewanżujemy się zapraszając wszystkich na poczęstunek przygotowany przez uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych – słowem konkurs jest inicjatywą, która angażuje całą szkołę bez względu na kierunek kształcenia.

Konkurs dla oraczy odbywa się w dwóch kategoriach: bardziej tradycyjnej orki zagrodowej oraz orki obrotowej. Każdy z zawodników pracuje na wyznaczonym poletku, gdzie później sędziowie oceniają, między innymi, prostoliniowość bruzdy rozpoczynającej, głębokość i dokładność wyorania pierwszej bruzdy oraz równomierność orki. Oceniane jest także stosowanie się do wymogów bezpieczeństwa podczas pracy.

– Konkurs organizowany jest na gruntach prywatnych i to, by znaleźć odpowiednie pole co roku jest największym wyzwaniem – dodaje Katarzyna Jochym, dyrektor Zespołu Szkół w Głuchowie. – Natomiast maszyny są własnością uczestników konkursu.

Po zakończeniu rywalizacji okazało się, że w kategorii pługa zagonowego najlepszy był Paweł Kamiński. Pozostałe miejsca na podium przypadły Mateuszowi Bali oraz Arkadiuszowi Kowalczykowi. Złoty medal w kategorii orki obrotowej otrzymał Sławomir Tracz, który pokonał zdobywcę drugiego miejsca Bartłomieja Dyśko i Wojciecha Psyka, który w tym roku uplasował się na trzeciej lokacie.

Organizację imprezy wsparli: Starostwo Powiatowe w Skierniewicach, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Skierniewicach, skierniewicki KRUS, gmina Głuchów, Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego Oddział Terenowy w Skierniewicach, Ośrodek Doradztwa Rolniczego, firmy: Rolbud Pędziwiatr, AgroJanex, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie oraz Rada Rodziców przy ZS Głuchów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto