Referendum w gminie Skierniewice. Mieszkańcy chcieli odwołać wójta Pytlewskiego ZDJĘCIA

Roman Bednarek
Roman Bednarek
Referendum w gminie Skierniewice dotyczy odwołania wójta Czesława Pytlewskiego, którego przedstawiamy w różnych sytuacjach
Referendum w gminie Skierniewice dotyczy odwołania wójta Czesława Pytlewskiego, którego przedstawiamy w różnych sytuacjach Roman Bednarek
Nie udała się pierwsza próba organizacji referendum w sprawie odwołania ze stanowiska wójta gminy Skierniewice Czesława Pytlewskiego. Komisarz Wyborczy w Skierniewicach postanowił odrzucić wniosek mieszkańców gminy o przeprowadzenie referendum z powodu niewystarczającej liczby prawidłowo złożonych podpisów osób popierających tę inicjatywę. Organizator referendum odwoła się do sądu administracyjnego.

Referendum w gminie Skierniewice. Komisarz wyborczy odrzucił wniosek

Wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania ze stanowiska wójta gminy Skierniewice Czesława Pytlewskiego wpłynął do Komisarza Wyborczego w Skierniewicach 22 czerwca. Do wniosku została dołączono 55 kart, które zawierały 726 podpisów popierających inicjatywę przeprowadzenia referendum. W dniach od 28 czerwca do 12 lipca Komisarz wyborczy oraz upoważnieni przez niego pracownicy Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Skierniewicach dokonali weryfikacji złożonych podpisów

Po jej zakończeniu okazało się, że wniosku jednak nie poparło jednak co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. W przypadku gminy Skierniewice liczba mieszkańców uprawnionych do głosowania wynosi 5.890, a więc wniosek o przeprowadzenie referendum powinno poprzeć poprzez prawidłowo złożone podpisy 589 mieszkańców, tymczasem po weryfikacji okazało się, że prawidłowo złożonych podpisów jest 561, a więc o 28 za mało.

Referendum w gminie Skierniewice. Sprawę rozstrzygnie sąd

Z postanowienia komisarza wyborczego wynika, że wada największej liczy podpisów (66) polegała na nieczytelnym lub niekompletnym wpisaniu nazwiska lub imienia. Okazało się również, że wniosek podpisało 48 osób nie posiadających prawa wybierania na terenie gminy Skierniewice. W 41 przypadkach brakowało adresu zamieszkania albo został on wpisany nieczytelnie, a w 39 – nie podano numeru PESEL lub wpisano go wadliwie. Były też nieliczne przypadki innych wad.

Pełnomocnik grupy inicjującej referendum Mariusz Niemiec poinformował, że grupa spotkała się z komisarzem wyborczy. Podczas tego spotkania komisarz udostępnił trzy przykłady wadliwie złożonych podpisów pod wnioskiem pod referendum.

– Na tym etapie nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy postanowienie komisarza ma pokrycie w rzeczywiście wadliwych podpisach wniosku – mówi Mariusz Niemiec, inicjator referendum w gminie Skierniewice. – Możemy to uczynić tylko poprzez sąd administracyjny, do którego będziemy się odwoływać. Biorąc pod uwagę, że brakuje nam tylko 28 podpisów poparcia spośród tych odrzuconych, jest o co walczyć. Ponadto zbyt wielu mieszkańców gminy zaangażowało się w tę sprawę, a także zbyt wiele osób oczekiwało zmiany, aby poddać się na tym etapie i zostawić sprawę. Nasz prawnik już przygotowuje stosowne pismo do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Referendum w gminie Skierniewice. Mieszkańcy rozczarowani wójtem

Grupa mieszkańców gminy Skierniewice podjęła inicjatywę przeprowadzenia referendum odwołującego wójta Czesława Pytlewskiego, ponieważ była rozczarowana między innymi brakiem działań gospodarza gminy e sprawie budowy kanalizacji w północnej jej części, brakiem właściwego nadzoru nad gminnym wodociągiem oraz faktem, że wójt – zdaniem mieszkańców – lobbuje za rozszerzeniem wysypiska odpadów w Julkowie. Mieszkańcy dostrzegają również konflikt między wójtem, a radą gminy, a więc – według nich – władza nie ma czasu na to, aby zająć się rzeczywistymi problemami gminy.

Kryzys klimatyczny, kryzys demograficzny?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie