MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przy świetlicy OSP w Dąbrowicach powstanie przyjazny naturze ogród

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Wideo
od 16 lat
Już wkrótce przestrzeń przy strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowicach zostanie zagospodarowana. Pojawi się tam ścieżka spacerowa, plac zabaw, ławki a nawet tablice edukacyjne i budki dla ptaków.
od 16 lat

Gmina Maków znalazła się wśród 21 samorządów województwa łódzkiego, które w tym roku otrzymały wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” – „Ogrody przyjazne naturze”. 150 tys. zł dotacji ma pomóc zmienić 7 arów nieużytku przy świetlicy OSP w Dąbrowicach w sprzyjający wypoczynkowi i przyjazny naturze skwer.

- Obecnie przed świetlicą mamy asfalt, betonową pustynię – mówi Jerzy Stankiewicz, wójt gminy Maków. - Dzięki temu, że pojawił się taki projekt „Łódzkie ogrodem Polski” nasi pracownicy oraz mieszkańcy Dąbrowic zaproponowali, by w tym miejscu utworzyć ogród. Ale taki ogród ekologiczny, żeby ludzie, którzy tutaj będą na różnych spotkaniach i będą chcieli wyjść, na przykład z dziećmi, mogli przyjść tutaj. Tu będzie i plac zabaw, i miejsce na spacery, i ławeczki, lampy solarne, tak żeby to wszystko było dla spotkań w zieleni dla ludzi.

W projekcie skweru prócz wspomnianych ławek, huśtawek dla najmłodszych oraz oświetlenia, znajdzie się również stacja meteorologiczna, słup, tablica i kostka edukacyjna, budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla owadów. Ścieżka spacerowa będzie miała kształt ósemki. Inwestycja zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku.

Zielony zakątek w Dąbrowicach to nie jedyna inicjatywa gminy, która zyskała uznanie samorządu wojewódzkiego. W 2022 roku w ramach tego samego projektu za 129 tys. zł dotacji powstał skwer w Makowie. W zaniedbanym jeszcze kilka miesięcy temu miejscu nawet chodnik jest kolorowy.

Projekt „Województwo łódzkie Ogrodem Polski – Ogrody przyjazne naturze” prowadzony jest od wiosny 2022. Na utworzenie nowych i rewitalizację już istniejących parków, skwerów i zieleńców Urząd Marszałkowski w Łodzi w ubiegłym roku przeznaczył 3 mln zł. W ramach ostatniej edycji dofinansowanie na łączną kwotę 2 903 226 zł otrzymało 21 samorządów województwa. Prócz skweru w Dąbrowicach na liście dofinansowanych inicjatyw znalazł się, między innymi ogród miododajny w Skierniewicach, czy stworzenie terenów zielonych w Bednarach w gminie Nieborów.
Punktem kulminacyjnym tegorocznej odsłony projektu będzie zaplanowany na 24 czerwca Festiwal Ogrodniczy w Nieborowie. Impreza to połączenie kiermaszu ogrodniczego z działaniami popularnonaukowymi, edukacyjnymi i kulturalnymi. W tegorocznym programie znalazł się, między innymi plener malarski zainspirowany twórczością Józefa Chełmońskiego, koncert artystów Filharmonii Łódzkiej, czy pokazy filmów edukacyjnych. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych czy degustacji i pokazów kulinarnych.

Przy świetlicy OSP w Dąbrowicach powstanie przyjazny naturze ogród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto