Pamiątki związane z Józefem Piłsudskim na nowej wystawie w Akademii Twórczości

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Udostępnij:
W tym roku przypada 15-lecie istnienia Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera. Członkinie i członkowie tego nieformalnego stowarzyszenia nie wyobrażali sobie innej formy świętowania, jak pokazanie części swoich zbiorów. Nie wyobrażali sobie także innego miejsca ich udostępnienia jak Akademia Twórczości w Skierniewicach, z którą są bardzo mocno związani.

Skierniewiccy kolekcjonerzy w Akademii Twórczości prezentują swoje zbiory związane z Józefem Piłsudskim, między innymi numizmaty, publikacje dotyczące Marszałka, fotografie, prasę oraz obrazy.
Okazuje się, że ulica Piłsudskiego to nie jedyne element związany z jedną z najważniejszych postaci w dwudziestowiecznej historii Polski. Na zdjęciu z 15 maja 1935 roku pokazywanym w skierniewickiej galerii uchwycone zostały uroczystości żałobne na skierniewickim Rynku. Brali w nich udział uczniowie, przedstawiciele organizacji społecznych, strażacy, kolejarze oraz mieszkańcy miasta. Nie mogło zabraknąć także żołnierzy. Na środku Rynku ustawiony był pomnik Józefa Piłsudskiego, pod którym składano kwiaty. Jak mówiła podczas otwarcia wystawy Małgorzata Lipska-Szpunar starano się, żeby pociąg z trumna Piłsudskiego przejeżdżał przez Skierniewice:

- Trumna z ciałem Marszałka z Warszawy do Krakowa pojechała inną trasą, omijając Skierniewice. Józefa Piłsudskiego żegnały dziesiątki tysięcy Polaków, w tym delegacja skierniewickich strażaków, którzy wzdłuż torów stali z pochodniami.

Jednak motyw śmierci i uroczystości pogrzebowych Piłsudskiego nie jest elementem dominującym na ekspozycji. Można na niej zobaczyć dokument z 1935 r. dotyczący ufundowania w Skierniewicach pomnika Marszałka, uchwałę nadającą mu tytułu Honorowego Obywatela Skierniewic, a także fotografii z pobytu Piłsudskiego w Skierniewicach w 1920 roku. Ciekawostką są współczesne puzzle z Józefem Piłsudskim.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Tomasza Chadamika, Andrzeja Chmielewskiego, Zbigniewa Gradowskiego, Macieja Górskiego, Wojciecha Hanuszkiewicza, Andrzeja Kostusiaka, Andrzeja Krysiaka, Małgorzaty Lipskiej-Szpunar, Sylwestra Mikuckiego, Piotra Moskwy, Jerzego Murgrabiego, Mariusza Pierzankowskiego, Andrzeja Starusa i Marcelego Węgrzynowicza.

- Na wystawie znalazły się i moje zbiory związane z Marszałkiem: medale, plakiety, plakaty oraz kilka kolekcjonerskich banknotów wydanych współcześnie przez Narodowy Bank Polski – wymienia Tomasz Chadamik ze Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera. - Wśród kilku kolekcji największe moje zbiory to banknoty polskie i zagraniczne, trzynaście banknotów kolekcjonerskich wydanych przez NBP z okazji ważnych wydarzeń lub też upamiętnienia wybitnych postaci, autorytetów i ich roli w historii Polski i Polaków, na czterech z nich widnieje podobizna Marszałka Piłsudskiego. Są to: banknot niepodległościowy wydany w 90 rocznicę odzyskania niepodległości, banknot wydany w 100 rocznicę utworzenia Legionów Polskich, banknot upamiętniający 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i banknot „Bitwa Warszawska 1920”. Na uwagę zasługują szczególnie dwa z nich: jeden z nich to pierwszy polski banknot polimerowy (plastikowy), a drugi to pierwszy polski banknot z orientacją pionową w awersie i rewersie.

Na pytanie skąd zainteresowanie postacią Józefa Piłsudskiego, Tomasz Chadamik odpowiada:

- Ma to związek z dużego zainteresowania historią, które towarzyszy mi od wielu lat. Szkoła średnia, do której uczęszczałem, jak i poprzedni patron szkoły, w której obecnie pracuję to właśnie Marszałek Piłsudski – osoba, która jest dla mnie postacią wybitną, nietuzinkową, osobą, której przyszło żyć w trudnych czasach, osobą, której zawdzięczamy wszyscy tak wiele. Czytając wiele książek historycznych sięgam również po te związane z Józefem Piłsudskim. Cieszę się, że po tylu latach kiedy nie wolno było mówić o tym wybitnym Polaku, znów jest on obecny w przestrzeni publicznej na wiele

Wystawę otwarto 12 maja, dokładnie w 87. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Na początek o Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku opowiedział Łukasz Suska, historyk i pracownik tej placówki.
Ekspozycję „Józef Piłsudski w zbiorach Skierniewickiego Klubu Kolekcjonera” w Akademii Twórczości będzie można oglądać do końca czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Cannes – festiwal filmu i kreacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie