Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne Skierniewic będzie miało patrona

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
archiwum
Na styczniowej sesji Rady Miasta Skierniewice radni przyjęli uchwałę dotyczącą zmiany statusu Muzeum Historycznego Skierniewic. Po spełnieniu formalności skierniewicka placówka będzie nosiła imię Jana Olszewskiego.

„Inicjatywa w zamyśle pomysłodawców ma wpisać się w koncepcję tworzenia przestrzeni będących nośnikiem idei konstytutywnych dla całej wspólnoty. Działalność instytucji, której statutowym celem jest dbałość o dziedzictwo społeczności, polega na krzewieniu i upowszechnianiu wartości społecznych i obywatelskich zwłaszcza wśród młodych ludzi. W tym kontekście Muzeum Historyczne Skierniewic bez wątpienia zasługuje na patrona tej rangi; patrona którego życie i działalność stanowią niepodważalne świadectwo miłości do ojczyzny” – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta Skierniewice w sprawie zmiany statutu Muzeum Historycznego Skierniewic.
W tym roku, 7 lutego, mija trzecia rocznica śmierci Jana Olszewskiego. W czasie drugiej wojny światowej działał w Szarych Szeregach. Jako łącznik uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
Po wojnie ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jak prawnik często brał udział jako obrońca opozycjonistów w procesach politycznych. Sam także brał czynny udział w działalności opozycyjnej. Jan Olszewski był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników oraz Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. Jako ekspert strony solidarnościowej w podzespole ds. reformy prawa i sądów uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.
Od 6 grudnia 1991 roku do 5 czerwca 1992 roku pełnił funkcję premiera. Potem mimo kilkukrotnych prób nie udało mu się wrócić do krajowej polityki. Dopiero w 2001 roku został wybrany do Sejmu jako poseł niezrzeszony z list Ligi Polskich Rodzin. W połowie 2002 roku wystąpił z klubu i z dwoma innymi posłami utworzył Koło Poselskie Ruchu Odbudowy Polski. W wyborach na kolejną kadencję nie otrzymał mandatu. W latach 2005-2006 Jan Olszewski zasiadał w Trybunale Stanu. Od kwietnia 2006 roku był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Dziedzictwo intelektualne Jana Olszewskiego jest cały czas obecne w świadomości skierniewiczan – mówi prezydent miasta, Krzysztof Jażdżyk. - Stał na straży samorządności, zwłaszcza w momencie, kiedy się rodziła na początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to wspólnie z przedstawicielami miast bronił tworzącej się demokracji. Warto podkreślić udział Jana Olszewskiego w opozycji antykomunistycznej i wspieracie jakiego udzielał skierniewickim działaczom NSZZ „Solidarność” w walce o w pełni niepodległą i suwerenną Polskę. Wytrwałość w walce o niepodległość, patriotyzm, niezłomna postawa w służbie publicznej oraz troska o bliźnich to cechy, którymi charakteryzował się Jan Olszewski i które powinniśmy dzisiaj naśladować. Stąd idea, aby skierniewickie muzeum nosiło właśnie imię Jana Olszewskiego.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

-Cieszymy się, że muzeum będzie miało tak nobliwego i wymownego patrona, uczestnika ważnych wydarzeń w powojennej historii Polski – tak skomentowała nam uchwałę Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic. - Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli jako placówka poprzez wystawy, ale nie tylko, pokazać tę trudną historię naszego kraju i naszego regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto