Muzeum Historyczne Skierniewic będzie miało patrona

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
archiwum
Udostępnij:
Na styczniowej sesji Rady Miasta Skierniewice radni przyjęli uchwałę dotyczącą zmiany statusu Muzeum Historycznego Skierniewic. Po spełnieniu formalności skierniewicka placówka będzie nosiła imię Jana Olszewskiego.

„Inicjatywa w zamyśle pomysłodawców ma wpisać się w koncepcję tworzenia przestrzeni będących nośnikiem idei konstytutywnych dla całej wspólnoty. Działalność instytucji, której statutowym celem jest dbałość o dziedzictwo społeczności, polega na krzewieniu i upowszechnianiu wartości społecznych i obywatelskich zwłaszcza wśród młodych ludzi. W tym kontekście Muzeum Historyczne Skierniewic bez wątpienia zasługuje na patrona tej rangi; patrona którego życie i działalność stanowią niepodważalne świadectwo miłości do ojczyzny” – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta Skierniewice w sprawie zmiany statutu Muzeum Historycznego Skierniewic.
W tym roku, 7 lutego, mija trzecia rocznica śmierci Jana Olszewskiego. W czasie drugiej wojny światowej działał w Szarych Szeregach. Jako łącznik uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
Po wojnie ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jak prawnik często brał udział jako obrońca opozycjonistów w procesach politycznych. Sam także brał czynny udział w działalności opozycyjnej. Jan Olszewski był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników oraz Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. Jako ekspert strony solidarnościowej w podzespole ds. reformy prawa i sądów uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.
Od 6 grudnia 1991 roku do 5 czerwca 1992 roku pełnił funkcję premiera. Potem mimo kilkukrotnych prób nie udało mu się wrócić do krajowej polityki. Dopiero w 2001 roku został wybrany do Sejmu jako poseł niezrzeszony z list Ligi Polskich Rodzin. W połowie 2002 roku wystąpił z klubu i z dwoma innymi posłami utworzył Koło Poselskie Ruchu Odbudowy Polski. W wyborach na kolejną kadencję nie otrzymał mandatu. W latach 2005-2006 Jan Olszewski zasiadał w Trybunale Stanu. Od kwietnia 2006 roku był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Dziedzictwo intelektualne Jana Olszewskiego jest cały czas obecne w świadomości skierniewiczan – mówi prezydent miasta, Krzysztof Jażdżyk. - Stał na straży samorządności, zwłaszcza w momencie, kiedy się rodziła na początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to wspólnie z przedstawicielami miast bronił tworzącej się demokracji. Warto podkreślić udział Jana Olszewskiego w opozycji antykomunistycznej i wspieracie jakiego udzielał skierniewickim działaczom NSZZ „Solidarność” w walce o w pełni niepodległą i suwerenną Polskę. Wytrwałość w walce o niepodległość, patriotyzm, niezłomna postawa w służbie publicznej oraz troska o bliźnich to cechy, którymi charakteryzował się Jan Olszewski i które powinniśmy dzisiaj naśladować. Stąd idea, aby skierniewickie muzeum nosiło właśnie imię Jana Olszewskiego.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

-Cieszymy się, że muzeum będzie miało tak nobliwego i wymownego patrona, uczestnika ważnych wydarzeń w powojennej historii Polski – tak skomentowała nam uchwałę Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic. - Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli jako placówka poprzez wystawy, ale nie tylko, pokazać tę trudną historię naszego kraju i naszego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie