Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Polski i Niemiec wzięła udział w projekcie związanym z historią Bolimowa

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie
W ostatnich dniach sierpnia w Bolimowie gościli uczestniczki i uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej młodzieży.

W projekcie wzięło udział siedemnaście osób, dziesięć z Niemiec oraz siedem z Polski (w tym cztery z gminy Bolimów). Grupa biorąca udział w wymianie przede wszystkim skupiła się na poznaniu historii Bolimowa i okolicy. Zwłaszcza tej związanej z pierwszą wojną światową. Region był miejscem walk toczących się między armiami rosyjską oraz niemiecką i tym samym miejsce spoczynku poległych w czasie starcia. Uczestniczki i uczestnicy wymiany odwiedzili tę nekropolię – w Wólce Łasieckiej, Huminie oraz Joachimowie Mogiłach. W ramach projektu pierwszy z wymienionych cmentarzy uporządkowali.

Mogli także obejrzeć film „Obłoki Śmierci – Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja, który opowiada o pierwszym bojowym użyciu gazów w czasie działań wojennych. Temat ten poruszyła także dr hab. Anna Zalewska. Historyczka mówiła o życiu i śmierci w okopach na froncie wschodnim oraz o zmianach krajobrazu pobitewnym w rejonie Rawki i Bzury. Grupa odwiedziła również jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Bolimowie, Izbę Pamięci oraz Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich.

- Był to pierwszy od trzydziestu lat tego typu projekt realizowany na terenie gminy Bolimów – podkreśla dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie, Karolina Przyżycka. - Cieszę się, że po rozmowach z Niemiecką Komisją Grobów Wojennych (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge) dotyczących projektów, udało się go realizować. Dzięki niemu podtrzymaliśmy pamięć o trudnych wydarzeniach, które miały miejsce na terenie naszej gminy. Zwłaszcza, że ta historia tkwi w sercach mieszkańców Bolimowa i okolic oraz jest mocno zakorzeniona w ich świadomości. Jestem bardzo zadowolona ze tej współpracy, zwłaszcza, że widać było zaangażowanie wśród uczestniczek i uczestników projektu.

Z realizacji projektu zadowolony jest również zastępca burmistrza Bolimowa, Patryk Kołosowski

- Dzięki tej wymianie wyedukowaliśmy i wysłaliśmy w świat siedemnastu ambasadorów Bolimowa, którzy w swoich rodzinnych miejscowościach będą mówili o Bolimowie i jego okolicach. O tym co się dzieje obecnie i o tym co działa się tutaj ponad sto lat temu. Zwłaszcza, że jest to ostatni moment, żeby zaszczepić pamięć o wydarzeniach z czasów pierwszej wojny światowej w młodym pokoleniu, które może spotkać osoby zajmujące się tematyką Wielkiej Wojny.

Mimo że uczestnicy rozjechali się już do swoich domów, projekt nie zakończył się. Współpraca partnerska jest cały czas kontynuowana. Każdy z uczestników może otrzymać dofinansowanie na indywidualny wyjazd, żeby odwiedzić innego uczestnika projektu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto