Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto zimą odśnieża drogi powiatu skierniewickiego?

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
KM PSP Skierniewice
Mróz i opady śniegu na początku tygodnia dały się we znaki mieszkańcom gmin powiatu skierniewickiego. Kierowcy skarżyli się na śliskie, nie posypane drogi, zadając pytanie kto za to odpowiada?

Feralny poniedziałek

Miniony poniedziałek, 15 stycznia wielu użytkowników dróg zapamięta ze względu na wyjątkowo trudne warunki. Padający w nocy mokry śnieg i ujemne temperatury sprawiły, że na drogach utworzyła się warstwa lodu wyślizgana dodatkowo przez przejeżdżające samochody. Porywisty wiatr, szczególnie na odkrytym terenie przy znikomej przyczepności zwiększał zagrożenie wpadnięcia w poślizg wymagając od kierowców wyjątkowej ostrożności.

– Tylko w poniedziałek odnotowaliśmy 5 kolizji, zaś od soboty do poniedziałku w sumie było ich 8 – mówi asp. szt. Piotr Markowicz, specjalista do spraw ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach. – Powodem zdarzeń była śliska nawierzchnia, nie dostosowanie prędkości do panujących warunków, nie zachowanie ostrożności przy wymijaniu lub zwierzęta na drodze. Kierujący byli trzeźwi, więc zostali ukarani mandatami.

– Takie specyficzne warunki atmosferyczne, z jakimi mieliśmy do czynienia w poniedziałek zdarzają się zwykle raz, czasem dwa razy w ciągu sezonu, a bywają zimy kiedy nie w ogóle nie występują – przyznaje Leszek Robaszewski, kierownik Wydziału Dróg skierniewickiego starostwa.

Zimowe utrzymanie dróg powiatowych

Powiat skierniewicki, w skład którego wchodzi 9 gmin zarządza w sumie ponad 260 kilometrami dróg. Jedynie w gminach Skierniewice i Bolimów zimowym utrzymaniem dróg powiatowych zajmuje się bezpośrednio starostwo. Na terenie pozostałych gmin obowiązek ten realizowany jest przez prywatne firmy wyłonione w drodze przetargu. Za drogi w gmiach Lipce Reymontowskie i Maków odpowiada firma Marek Dziuda z Drzewiec, przedsiębiorstwo „Staniż” z Żelechlinka jest odpowiedzialne za utrzymanie dróg w gminach Godzianów, Głuchów i Słupia, zaś firma Battechic z Czerniewic odśnieża drogi w gminach Nowy Kawęczyn i Kowiesy. Na każdy z podmiotów przypada w sumie od 60 do 70 kilometrów jezdni, a założeniem Wydziału Dróg jest to, by na każdą gminę przypadał jeden pojazd wyposażony w pług i piaskarkę.

Odśnieżanie trwa

Leszek Robaszewski przyznaje, że ze względu na rozległy teren odśnieżenie dróg powiatowych może potrwać do kilku godzin. W pierwszej kolejności drogi posypywane są na skrzyżowaniach, na wysokości szkół, na łukach i podjazdach. Na szlakach o dużym natężeniu ruchu posypywane są całe odcinki.

- Utrzymanie dróg w terenie zabudowanym jest znacznie łatwiejsze, niż w terenie odkrytym, gdzie na drogi śnieg jest nawiewany z pól – mówi kierownik Robaszewski.

Gdy sól to za mało

Drogowcy zwracają uwagę, że sól na drogach działa jedynie w temperaturze do – 5 stopni. Gdy mróz jest większy do posypywania dróg stosuje się chlorek wapnia i chlorek magnezu.
Gmina Skierniewice zdecydowała się na ich zakup po raz pierwszy.

– Do tej pory mieliśmy przygotowany na drogi jedynie piasek z solą. Dopiero w tym roku zaczęliśmy stosować chlorek wapnia – mówi Czesław Pytlewski, wójt gminy Skierniewice.

Mieszkańcy gminy Skierniewice często zimą skarżą się śliskie, nie posypane drogi.

- Jeśli idzie o odśnieżanie, to gmina podzielona jest na trzy rejony, obsługiwane przez trzy podmioty, natomiast posypywaniem dróg zajmujemy się jedynie my – wyjaśnia wójt Pytlewski. - Gmina jest zarządcą około 100 kilometrów dróg asfaltowych. Odśnieżenie i posypanie ich wszystkich w zależności od panujących warunków może zająć powyżej 12 godzin. A do tego są jeszcze przecież gminne drogi nieasfaltowe, które też musimy odśnieżyć.

Drogi pierwszej kolejności posypywanie w gminie

Wójt przyznaje, że w pierwszej kolejności sprzęt wyjeżdża na najbardziej niebezpieczne odcinki: niezwykle krętą drogę łączą Sierakowice Prawe z Mokrą i Mokrą Lewą, drogi z największym natężeniem ruchu przez Topolę, Jarmużkę i Miedniewice oraz drogę Strobów – Wólka Strobowska ze względu na wyjątkowo stromy podjazd od strony drogi powiatowej przy domu dziecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto