Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe dziki do odstrzału sanitarnego. Myśliwi mają czas do końca marca

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Archiwum naszemiasto,pl
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawie Mazowieckiej wydał decyzję o dodatkowym odstrzale sanitarnym dzików. Liczba zwierząt do odstrzału jest znacznie wyższa niż powiecie skierniewickim, czy łowickim. Dlaczego?

Według rozporządzenia wojewody łódzkiego z kwietnia 2023 roku myśliwi z powiatu skierniewickiego do końca marca roku bieżącego mieli obowiązek odstrzelić 506 dzików, z powiatu rawskiego – 310 a łowickiego 220. Powiatowi lekarze weterynarii już w 2024 roku zwiększyli jednak te ilości. Dodatkowy odstrzał w powiecie skierniewickim obejmuje 50 zwierząt, w łowickim 30. W powiecie rawskim, jeszcze w grudniu zdecydowano o odstrzale 100 dzików, zaś najnowsze rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii z 21 lutego zwiększyło tę liczbę do 150.

– Dokładnie 21 listopada w powiecie grójeckim, tuż przy granicy z powiatem rawskim stwierdzono ASF u martwego dzika. Stąd decyzja o dodatkowym odstrzale sanitarnym w powiecie – mówi Magdalena Pietrzyk-Zychowicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawie Mazowieckiej. – Dotychczas w województwie łódzkim nie stwierdzono afrykańskiego pomoru świń u dzików, jednak o ile myśliwi mogą działać jedynie w ściśle określonych granicach swoich obwodów, to zwierząt granice nie dotyczą.

Odstrzał sanitarny - profilaktyka ASF

Odstrzał sanitarny dzików w Polsce prowadzony jest od 2017 roku. Ma on zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń, wirusowej choroby trzody chlewnej, świniodzików i dzików. Ludzie nie są wrażliwi na ASF, jednak wystąpienie choroby u zwierząt hodowlanych wiąże się z olbrzymimi stratami finansowymi, gdyż zakażone stada są likwidowane, a obszar, gdzie doszło do jej wystąpienia objęty jest restrykcjami związanymi z obrotem zarówno żywych zwierząt jak i mięsa.

Liczbę przeznaczonych do odstrzału sanitarnego dzików w danym sezonie określa wojewoda. Stosowne rozporządzenia ukazują się zwykle na początku kwietnia i obejmują okres do 31 marca roku następnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto