MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co siać i sadzić we wrześniu? Całe mnóstwo kwiatów, krzewów i drzew, ale też warzywa! Zrób to teraz, a od wiosny ogród rozkwitnie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wrzesień to festiwal bylin. Ale siać i sadzić można znacznie więcej.
Wrzesień to festiwal bylin. Ale siać i sadzić można znacznie więcej. Katarzyna Laszczak
Wrzesień to miesiąc, kiedy można sadzić całe mnóstwo roślin, przede wszystkim wieloletnich. Należy do nich sporo kwiatów, ale też krzewów i drzew. Na posadzenie niektórych będziemy mieć też czas jeszcze w październiku, ale są też takie rośliny, dla których wrzesień to optymalny czas, żeby je posadzić. Musimy pamiętać przede wszystkim o wiosennych roślinach cebulowych, ale także iglakach i innych roślinach zimozielonych. Wrzesień to też czas sadzenia bylin i siewu niektórych kwiatów, a także warzyw. Sprawdź, co posiać i posadzić w tym miesiącu.

Spis treści

Wrzesień to dla ogrodników zdecydowany koniec wakacji. Niższe temperatury i większa ilość opadów, które są charakterystyczne dla tego miesiąca (przynajmniej teoretycznie), sprawiają, że to idealny czas na sadzenie i sianie różnych roślin. Zdążą się one ukorzenić przed zimą i bezpiecznie ją przetrwają. Mowa oczywiście o gatunkach odpornych na mróz.

W przypadku niektórych roślin to ostatni dzwonek na sadzenie, ale niektóre będziemy mogli sadzić jeszcze w październiku, a nawet listopadzie. Jednak wrzesień to najbardziej intensywny miesiąc jesiennych prac. To od tego, co zrobimy i posadzimy teraz, będzie zależało, jak nasz ogród będzie wyglądał wiosną i w dalszych miesiącach następnego sezonu. Oczywiście nie są to jedyne prace, które czekają ogrodników w tym miesiącu. Oto, co siejemy i sadzimy we wrześniu.

Wiosenne kwiaty cebulowe posadź we wrześniu

Jednymi z podstawowych roślin, jakie powinniśmy posadzić we wrześniu, są rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną. Ich wybór jest bardzo duży.

 • Najwcześniej, bo już na początku września sadzi się narcyzy i korony cesarskie.
 • Połowa miesiąca to idealny czas na posadzenie szafirków, hiacyntów, cebulic, przebiśniegów, krokusów, ranników.
 • Pod koniec września, a nawet na początku października można też sadzić tulipany, irysy cebulowe, puszkinie, czosnek ozdobny, hiacyntowce.

Gdzie i jak głęboko sadzić cebulki wiosennych kwiatów?

Większość roślin cebulowych musi mieć żyzną i próchniczą ziemię, która będzie przepuszczalna i lekko wilgotna (jeśli woda będzie stagnowała, szczególnie latem, cebule zgniją). Lubią słońce, ale można je sadzić pod drzewami lub krzewami, które zrzucają na zimę liście. Ogólna zasada mówi, że cebule roślin sadzimy na głębokości równej ich wysokości pomnożonej przez trzy.

Jakie byliny posadzić we wrześniu?

Wrzesień to też prawdziwy festiwal bylin, czyli roślin wieloletnich, których części naziemne zanikają na zimę. Są one dostępne w dużym wyborze, a ponieważ o tej porze roku są sprzedawane dobrze ukształtowane i ukorzenione, a nawet kwitnące sadzonki, więc warto z tego skorzystać. We wrześniu możemy sadzić takie byliny, jak m.in.:

Jeśli chcemy posadzić piwonie, powinniśmy się pospieszyć i zrobić to na początku miesiąca.

Sadzonki roślin możemy kupić, ale we wrześniu wszystkie te rośliny możemy też rozmnażać przez podział bryły korzeniowej – jeśli rosną w naszym ogrodzie lub u znajomych – możemy je podzielić i rozsadzić.

Przesadź na rabaty rośliny dwuletnie

Jeśli wczesnym latem wysialiśmy rośliny dwuletnie na rozsadnik, to we wrześniu jest najwyższy czas, żeby przesadzić je na rabaty. Do popularnych roślin dwuletnich należą m.in.:

 • malwy,
 • naparstnice,
 • laki,
 • goździki brodate,
 • stokrotki.

Sprawdźmy, jakie wymagania mają poszczególne gatunki i wybierzmy dla roślin odpowiednie miejsca. Pamiętajmy też, że np. malwy są wysokie i warto je sadzić z tyłu rabaty (powinny mieć zapewnione podpory), z kolei bratki czy niezapominajki – nadają się na obwódki i najniższe piętro rabat.

Jakie kwiaty posiać we wrześniu?

We wrześniu (a także październiku) możemy też posiać niektóre kwiaty. Należą do nich gatunki odporne na mróz, a także takie, których nasiona muszą przejść okres przechłodzenia, żeby wykiełkować. Przykładem takiej rośliny jest niezwykle popularna lawenda. Poza tym we wrześniu możemy też posiać m.in.:

Dowiedz się więcej: Jak rozmnożyć lawendę? Sprawdź, jak zrobić sadzonki! Możesz też posiać nasiona, ale trzeba je przygotować!

Wrzesień to czas wrzosów

Wrzesień to idealny czas na zakładanie wrzosowisk. Teraz w sprzedaży pojawia się mnóstwo sadzonek wrzosów w przeróżnych kolorach. Zwróćmy jednak uwagę na gatunki – jeśli chcemy cieszyć się wrzosowiskiem nie tylko tej jesieni, wybierajmy gatunki wieloletnie i odporne na mróz. Tu mamy do wyboru przeróżne odmiany wrzosu pospolitego. Jednak niekiedy pod nazwą wrzos bywa sprzedawany piękny i kwitnący jesienią wrzosiec delikatny. To atrakcyjna roślina, ale nie jest odporna na mróz i w polskich warunkach nie przezimuje w gruncie. Zwracajmy na to uwagę, wybierając rośliny.

Trzeba też koniecznie pamiętać, że wrzosy muszą mieć kwaśną glebę. Ziemię, w której je sadzimy, należy wymieszać z kwaśnym torfem (można go kupić w sklepach ogrodniczych).

Krzewy iglaste i inne zimozielone sadzimy we wrześniu

Wrzesień to ostatni miesiąc, kiedy powinnyśmy posadzić drzewa i krzewy iglaste, a także te liściaste, które nie zrzucają na zimę liści (np. mahonie, bukszpany). Ponieważ ich wegetacja nie zamiera na zimę, potrzebują trochę czasu, żeby się dobrze ukorzenić przed nastaniem mrozów. Sadząc rośliny zimozielone, trzeba pamiętać o ich podlewaniu nie tylko jesienią, ale również zimą – jeśli brakuje opadów i nie ma mrozów. Trzeba też oczywiście uwzględnić indywidualne preferencje różnych gatunków.

Drzewa i krzewy liściaste – owocowe i ozdobne

We wrześniu można też sadzić drzewa i krzewy ozdobne, które zrzucają liście. Tu mamy olbrzymi wybór. W tym miesiącu, podobnie jak przez cały sezon, sadzi się rośliny sprzedawane w pojemnikach. Najczęściej są one w pełni rozwoju i można zobaczyć, jak się prezentują.

Truskawki sadzi się we wrześniu

Wrzesień to idealny czas na posadzenie truskawek ze świeżych sadzonek (można to robić już w sierpniu). Truskawki muszą mieć czas, żeby dobrze ukorzenić się przed zimą. Trzeba im zapewnić żyzną i próchniczą ziemię o lekko kwaśnym odczynie oraz słoneczne miejsce.
Warto wiedzieć: sadzonki truskawek można też kupić wiosną (są to tzw. sadzonki typu „frigo”) najczęściej odmian powtarzających owocowanie.

Jakie warzywa siać we wrześniu?

We wrześniu możemy też co nieco wysiać i posadzić w warzywniku. Niektóre warzywa zjemy jeszcze w tym sezonie, inne – wiosną.

 • Na początku września warto posiać rzodkiewkę (na zbiór jesienny), koperek, szczypior i sałaty.
 • Do połowy miesiąca można siać rukolę i roszponkę (na zbiór jesienny i zimowy) oraz szpinak.
 • Przez cały wrzesień można siać pietruszkę naciową.
 • Pod koniec miesiąca możemy zacząć sadzić czosnek, ale nie musimy się z tym spieszyć (dobry czas będzie też w październiku).

Chcesz założyć trawnik? Zrób to we wrześniu

Wrzesień to też bardzo dobry czas na założenie trawnika (można to też zrobić w sierpniu lub wiosną). Pamiętajmy, że pod trawnik trzeba przygotować ziemię, bo wbrew częstym przekonaniom – trawa jest dość wymagająca. Jeśli ma dobrze rosnąć, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki. Zatem ziemia powinna być przepuszczalna i lekko wilgotna, a także mieć odczyn zbliżony do obojętnego. Jeśli ziemia jest kwaśna, warto ją zwapnować, bo inaczej będziemy mieli problem z mchem. Ziemię warto też dobrze odchwaścić, bo urośnie nam nie tylko trawa. Glebą warto też przekopać. Po wysianiu trawy, nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi, wałujemy i podlewamy. Pamiętajmy, żeby nie chodzić po kiełkującej trawie, bo jest delikatna.

We wrześniu można też założyć trawnik z rolki. Wymaga podobnego przygotowania gleby, ale daje natychmiastowy efekt. Taki trawnik jest jednak znacznie droższy niż wysiany z nasion.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co siać i sadzić we wrześniu? Całe mnóstwo kwiatów, krzewów i drzew, ale też warzywa! Zrób to teraz, a od wiosny ogród rozkwitnie - e-Ogródek

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto